Kultura
Spotkanie z Piotrem Gursztynem, autorem książki o Rzezi Woli 1944 odbędzie się w czwartek w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (Fot. Materiały prasowe)

środa,

31 lipca 2019

07:52

Ukazało się niemieckie wydanie książki o Rzezi Woli 1944. Spotkanie autorskie z Piotrem Gursztynem

Spotkanie z Piotrem Gursztynem, autorem książki o Rzezi Woli 1944 odbędzie się w środę w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Książka opowiada o jednej z najstraszniejszych zbrodni dokonanej przez katów Hitlera w czasie II wojny światowej. Gursztyn w przejmujący sposób opisuje bezlitosną rzeź polskiej ludności cywilnej dokonaną przez Niemców i wspomagające ich kolaboracyjne oddziały innych narodowości.
Wydarzenie odbędzie się o 17:30 w ramach cyklu “Spotkania z historią”. Zostało zorganizowane z okazji ukazania się niemieckiego wydania pt. "Der vergessene Völkermord. Das Massaker von Wola In Warschau 1944", w tłum. Bernarda Wiadernego. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest współwydawcą publikacji.
 
BESTIALSTWO BUDZI PRZERAŻENIE

Okrucieństwo tej akcji eksterminacyjnej może wręcz paraliżować współczesnego odbiorcę. Przerażenie budzi jej bestialstwo: zbiorowe egzekucje, zakopywanie ludzi żywcem, mordy na dzieciach, roztrzaskiwanie głów niemowlakom, wrzucanie dzieci do płonących budynków, palenie ludzi żywcem na ulicach, dokonywanie gwałtów na kobietach i dziewczynkach, zabijanie uderzeniami kolb, mordowanie pacjentów szpitali. Ta lista potwornego cierpienia polskiej ludności Woli zdaje się nie mieć końca. Przerażająca jest także skala tej zbrodni: ok. 59 tys. niewinnych ofiar w ciągu zaledwie kilku dni rozpętanego przez Niemców antypolskiego piekła.
 
ZROZUMIEĆ WSPÓŁCZESNOŚĆ


Książka P. Gursztyna pt. "Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona", została po raz pierwszy opublikowana w 2014 r. przez Wydawnictwo Demart. Pomimo bardzo trudnego dla odbiorcy poruszonego w niej tematu, na polskim rynku wydawniczym cieszyła się ona sporą popularnością. Niniejsze wydanie przygotowane przy współudziale Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, przeznaczone specjalnie na rynek niemiecki ma podobną ambicję: zainteresować tym tematem jak największą liczbę osób pragnących dowiedzieć się czegoś ważnego o przeszłości, po to, aby lepiej rozumieć współczesność.

Spotkanie poprowadzi dr Marek Szymaniak, kierownik Działu Naukowego MIIWŚ.

 

oprac. pOr