Kultura
Wielki finał festiwalu FETA 2019. Na placu Zebrań Ludowych wystąpiła grupa "Muaré Experience" z argentyńskiego teatru Voala i międzynarodowy zespół Duchamp Pilot (Fot. Radio Gdańsk / Jacek Klejment)

poniedziałek,

15 lipca 2019

07:00

Tegoroczna FETA przeszła do historii. Święto teatrów plenerowych i ulicznych na długo zostanie w pamięci uczestników [ZDJĘCIA]

XXIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych i Plenerowych trwała 4 dni i odbywała się w różnych częściach Gdańska, ale skupiona była w centrum miasta. Widzowie uczestniczyli w blisko 70 wydarzeniach w tym w 22 przedstawieniach, prezentowanych przez polskich i zagranicznych artystów. Goście przyjechali z Rosji, Białorusi, Francji, Włoch, Hiszpanii, Danii, Holandii i Polski.

Sceną FETY były różne miejsca - Dolne Miasto, Stare Przedmieście, a także Główne i Stare Miasto, Stocznia i Długie Ogrody. W tym roku pogoda dopisała, co również przełożyło się na frekwencję. Publiczność chętnie gromadziła się w parkach, na skwerach czy w zaułkach, by posłuchać i pooglądać barwnych historii. Język nie grał roli – co przyznawali sami widzowie.

- Czy polskie, czy zagraniczne przedstawienia, to nie ma znaczenia, wszystkie wydają się być na równym poziomie. Podoba nam się to, że spotykają się tu właściwie wszystkie pokolenia - i młodzież, i dorośli, i dzieci czy starsi. Jest bardzo przyjemnie. Jesteśmy właściwie co roku, ale teraz jest najlepiej - mówiła jedna z mieszkanek.

TŁUM WIDZÓW

- Podobało mi się przedstawienie na żurawiu, teraz jesteśmy na spektaklu dla dzieci, ale jest bardzo śmiesznie, dobry humor, można się pośmiać - dodawał inny z uczestników.

Tegoroczną FETĘ zakończył spektakl rozgrywający się w powietrzu, zainspirowany pracą "Rotoreliefs" Marcela Duchampa. Przedstawienie na Placu Zebrań Ludowych trwało niemal do północy i zgromadziło tłum widzów.

 

Aleksandra Nietopiel/mk


Zobacz Galerię