Kultura
Zdjęcie z tegorocznego Fląder Festival w Gdańsku (Fot. Tomek Cieślikowski/Obrazowo)

czwartek,

11 lipca 2019

18:00

Weekendowy przewodnik koncertowy Radia Gdańsk. Gdzie warto się wybrać? Podpowiadamy

Co prawda Open'er dobiegł końca, ale wakacyjny cykl interesujących koncertów na Pomorzu dopiero się rozpoczął. W ten weekend muzyczna oferta jest naprawdę różnorodna. Trójmiasto odwiedzą niekwestionowane rockowe legendy, ale powody do wyjścia z domu znajdą również miłośnicy jazzowych brzmień i alternatywnych dźwięków.

PIĄTEK


Polskie The Black Keys

Stary Maneż oferuje niebywałą dawkę energii, ubraną w vintage'owe brzmienie. W piątek koncert w Gdańsku zagra grupa Cheap Tobacco. Na jej czele stoi Natalia Kwiatkowska, która (całkowicie zasłużenie) trzykrotnie została wybrana najlepszą bluesową wokalistką w Polsce. Grupa zagrała już ponad pół tysiąca koncertów w kraju i zagranicą, zyskując uznanie słuchaczy oraz dziennikarzy muzycznych. Na swoim koncie mają ponad 15 nagród Grand Prix oraz nagród publiczności. "Proszę ich zobaczyć, bo płyta jest naprawdę świetna i świetnie się jej słucha, a na koncertach to wygląda jeszcze lepiej" - radzi Piotr Baron z radiowej trójki. "Muzyczne spotkanie z Cheap Tobacco to z jednej strony podróż w czasie, bo grupa odwołuje się do bluesowych standardów, ale z drugiej strony wszystko brzmi świeżo i bardzo oryginalnie. To na pewno będzie udany wieczór" - dodaje Piotr Bonar z Radia Gdańsk. I warto tej rady wysłuchać, tym bardziej, że koncert jest darmowy. Impreza startuje o godzinie 20:00.

Ukojenie przy przestrzennych dźwiękach gitary

W piątek Teatr Boto ma idealną propozycję dla miłośników lokalnych, alternatywnych brzmień. W Sopocie wystąpią M3tropolis, White Starlite oraz Massieque. Pierwsza pozycja to oferta dla fanów brzmień spod flagi "indie". White Startlite to z kolei duet, który umiejętnie czerpie od klasyków shoegaze'u. Massieque to solowy projekt Macieja Buszmana, gitarzysty zespołu Cisza Nocna. Można się spodziewać elektronicznych brzmień, przeplatanych ostrzejszym gitarowym graniem. Bilet na piątkowy koncert w Teatrze Boto kosztuje 15 zł. Początek koncertu o 21:00.

SOBOTA

Trójmiejski jazz ma się świetnie

Dla tych, którzy po czwartkowym jam session będą czuli niedosyt, Teatr Boto ma znakomitą wiadomość. W sobotę niezależna, trójmiejska wytwórnia, zrzeszająca najlepszych, młodych jazzowych muzyków, rozpoczyna nowy cykl - Alpaka Spaghetti Session. Każda taka sesja to inne miejsce, inny skład, ale zawsze w charakterze pełnej improwizacji. W piątek w Teatrze Boto możemy być świadkami narodzin nowej tradycji trójmiejskiej sceny muzycznej. Tym bardziej wato się tam pojawić.
Podczas pierwszej edycji, nieokrzesane, jazzowe dźwięki wydobywać będą:

Piotr Chęcki - saksofon tenorowy, fx
Szymon Burnos - Moog, fx
Tomasz Chyła - skrzypce
Dominik Kisiel - piano
Emil Miszk - trąbka
Slawek Koryzno - perkusja

Bilety na to wydarzenie w przedsprzedaży kosztują 25 zł, w dniu koncertu zapłacimy 30 zł. Jazz na żywo zabrzmi o godzinie 21:00.

NIEDZIELA

Orientalne dźwięki w jazz-rockowej formie

Tym osobom, które nie potrafią się oprzeć brzmieniu hiszpańskiej gitary, polecamy drugą odsłonę naszego cyklu Lato w Metropolii. Tym razem w studiu Radia Gdańsk swoją płytę "Flamenco Industrial", zaprezentuje X-Projekt. Będzie to dawka muzyki opartej na wpływach orientalnych, osadzonej w środkowoeuropejskich tradycjach muzycznych. Jak te dwa światy będą ze sobą współgrały? Warto się przekonać! Zaproszenia na to wydarzenie można zdobyć słuchając Radia Gdańsk. Zapraszamy też przed radioodbiorniki, bo koncert będzie transmitowany na antenie. Początek o godzinie 20:05.

Gra w Komedę

Spotkanie muzyki i literatury. W niedzielę Scena Kameralna Teatru Wybrzeże oferuje coś więcej niż koncert. Będzie to przybliżenie osoby i twórczości Krzysztofa Komedy na podstawie fragmentu książki Magdaleny Grzebałkowskiej, splecione z muzyką duetu multiinstrumentalistów - kontrabasisty Olgierda Walickiego i perkusisty Jacka Prościńskiego. Muzycy przedstawią autorskie opracowania utworów Komedy oraz kompozycje własne inspirowane mniej znaną częścią jego twórczości - muzyką filmową. Artystom na scenie towarzyszyć będzie aktor teatralny Marcin Czernik z TR Warszawa, który w połączeniu z muzyką czytać będzie fragmenty książki Magdaleny Grzebałkowskiej. Bilet w przedsprzedaży kosztuje 40 zł, w dniu koncertu zapłacimy 50 zł. Początek koncertu o godzinie 19:00.

 

Maksymilian Mróz