Kultura
Henryk Cześnik, gdański artysta, wykładowca z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku otrzymał ogólnopolską nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego (Fot. Agencja KFP/ Krzysztof Mystkowski)

poniedziałek,

08 lipca 2019

15:51

"Naznacza dolę człowieka, oddając głębię jego duszy". Wybitny malarz Henryk Cześnik z nagrodą im. Kazimierza Ostrowskiego

Głównym motywem jego obrazów i całunów jest ciało, często zmaltretowane, dalekie od kanonów piękna, do których przyzwyczaiło nas malarstwo renesansu czy nawet kubizm. Henryk Cześnik, gdański artysta, wykładowca z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku otrzymał ogólnopolską nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego. To doroczne wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. Przyznano je po raz 18.

Wyróżnienie Henrykowi Cześnikowi przyznała kapituła pod przewodnictwem prof. Teresy Grzybkowskiej.

WIERNOŚĆ IDEOM MISTRZA

- Henryk Cześnik zwyciężył, ponieważ okazał wierność ideom swego mistrza Kazimierza Ostrowskiego - mówiono podczas obrad kapituły. - Artysta kolorem i formą oddaje prawdę o kondycji, naznacza dolę człowieka, oddając głębię jego ciała i duszy.

Na nagrodę składa się 15 tysięcy złotych, obszerny katalog prezentujący dorobek artystyczny laureata, statuetka i wystawa. Dzieła Henryka Cześnika będzie można oglądać od 12 listopada w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku.

pOr