Kultura
Największym wydarzeniem koncertowym w ten weekend jest Open'er Festival (Fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz)

czwartek,

04 lipca 2019

11:00

Weekendowy przewodnik koncertowy Radia Gdańsk. Czego warto posłuchać w Trójmieście w nadchodzących dniach?

Początek wakacji to doskonały czas dla miłośników słuchania muzyki na żywo. Ten weekend zapowiada się naprawę ciekawie. Zapraszamy do zapoznania się z naszym subiektywnym wyborem najciekawszych propozycji koncertowych w Trójmieście.
CZWARTEK

Open'er po raz siedemnasty

Wprawdzie weekend zaczyna się w piątek, ale już w czwartek warto wybrać się na koncert, a nawet kilka koncertów. W środę wystartował Open'er Festival. Za nami koncerty m.in. Travisa Scotta, Death Grips oraz Vampire Weekend. W czwartek na festiwalowej scenie pojawią się m.in. The 1975, The Strokes oraz sensacja ostatnich miesięcy, która podzieliła słuchaczy - Greta van Fleet. Dzień później po raz pierwszy na północy Polski zagra zespół The Smashing Pumpkins. Miłośników bardziej popowych brzmień może zainteresować występ australijskiej piosenkarki Kylie Minogue. Ostatniego dnia festiwalu, w sobotę, na scenie będzie można zobaczyć m.in. Lanę Del Rey, Annę Calvi, a także Swedish House Mafia. Festiwal zakończy DJ-ski set George'a Fitzgeralda.

Jazzowy jam session

Również w czwartek, w sopockim Teatrze BOTO, odbędzie się muzyczny jam. Tym razem jego gospodarzem będzie saksofonista Michał Jan Ciesielski. Muzyk znany jest przede wszystkim z takich zespołów jak Quantum Trio czy MU. Artysta ten jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku, choć studiował także w konserwatorium Codarts University for the Arts w Rotterdamie. Jazzman ma na swoim koncie występy na licznych festiwalach, a także współpracę z uznanymi muzykami takimi jak m.in. Tymon Tymański. Oprócz Michała Jana Ciesielskiego na scenie teatru zobaczymy Dawida Lipkę, Marcina Gałązkę, Michała Wandzilaka oraz Jacka Prościńskiego. Do jam session będzie mógł dołączyć każdy. Dla muzyków, którzy się dołączą, wstęp będzie darmowy, dla pozostałych słuchaczy - 10 zł. Początek jam session o godzinie 21:00.

PIĄTEK

Katarzyna Groniec cztery razy

W ten weekend scenę sopockiego Teatru Atelier opanuje Katarzyna Groniec. Od czwartku do niedzieli artystka wystąpi aż cztery razy. Na koncertach będzie promowała swój najnowszy album zatytułowany "Ach!". Piosenki opowiadają z jednej strony o ziemi utraconej, a z drugiej o ziemi obiecanej, do której wciąż dążymy, choć droga nie jest łatwa. Musimy przy tym pamiętać o jednym. O miłości. W repertuarze koncertu pojawią się także utwory z debiutanckiej płyty artystki pt. "Mężczyźni", która ukazała się w 2000 roku i została wyprodukowana przez Grzegorza Ciechowskiego. Bilety na wszystkie cztery koncerty w cenie 85 zł dostępne są na stronie internetowej Teatru Atelier. Początek występów o godzinie 19:30.

Muzyczna podróż przez epoki

Miłośników muzycznych podróży w czasie może zainteresować festiwal Europa +/- 1700, który startuje już 5 lipca. Przez trzy kolejne piątki tego miesiąca będzie można usłyszeć dzieła wybitnych kompozytorów, którzy działali na dworach całej Europy w XVII i XVIII wieku. Szczególna uwaga zostanie poświęcona tym mniej znanym twórcom, których twórczość rzadko można usłyszeć na żywo. W najbliższy piątek festiwal zostanie zainaugurowany koncertem "Krótka historia dobrej muzyki na dwa drewniane flety poprzeczne". W Muzeum Nauki Gdańskiej będzie można usłyszeć utwory pamiętające epokę renesansu, ale także współczesne dzieła. Maia Miro Wiśniewska i Elin Ostrope zagrają utwory na siedmiu różnych fletach, a każdy z nich przypisany będzie do swojej epoki. Nie zabraknie ciekawostek o tych instrumentach, a także czasach, w których powstawały prezentowane kompozycje. Rozpoczęcie koncertu o godzinie 19:00. Bilety w cenie 30/20 zł dostępne na stronie www.ekobilet.pl lub na godzinę przed koncertem w miejscu koncertu. Patronat medialny nad festiwalem objęło Radio Gdańsk.

Mały Nowy Jork w Sopocie. Na jazzowo

W piątek w Teatrze BOTO w Sopocie wystąpi zespół Jazz Pretenders. Jego nazwa nawiązuje do zespołu perkusisty Arta Blakey'a - Jazz Messengers. Muzyka, którą wykonują, odwołuje się do tego, co grano w nowojorskich klubach w latach siedemdziesiątych - hardbopu. Na sopockiej scenie zobaczymy: Marka Romanowskiego (puzon), Marcina Gawdzisa (trąbka), Tomasza Grzegorskiego (saksofon), Artura Jurka (organy Hammond) oraz Tomasza Sowińskiego (perkusja). Start o godzinie 21:00. Bilety kosztują 35 zł.

SOBOTA

"Piasek" z nowym repertuarem

Przeboje Andrzeja Piasecznego zabrzmią w sobotę w Operze Leśnej. Po pełnej sukcesów jubileuszowej trasie, podsumowującej 25-lecie działalności muzycznej artysty, przyszedł czas na nowy rozdział. Jak przyznaje, jest teraz szczęśliwym człowiekiem. Wydał nowy album zatytułowany "O mnie, o tobie, o nas", na którym znalazły się kompozycje Ani Dąbrowskiej. Piosenki z tego albumu pojawią się na sopockim koncercie, ale nie zabraknie też znanych przebojów z poprzednich krążków. Andrzej Piaseczny wejdzie na scenę Opery Leśnej o godzinie 20:00. Bilety w cenie od 40 do 120 zł. wciąż w sprzedaży. Patronat nad koncertem objęło Radio Gdańsk.

Piosenki w Teatrze Leśnym

Trzy wyjątkowe występy w ramach spotkania "Po Prostu piosenka". Wieczór w gdańskim Teatrze Leśnym zainauguruje młoda wokalistka Zofia Charchan. Urodziła się w Gdańsku, ale w wieku 3 lat wyjechała z rodziną do Berlina. Teraz wraca do swojego rodzinnego miasta, aby zagrać koncert i opowiedzieć swoją historię. Po niej wyjdzie na scenę zespół pod kierownictwem Mariusza Bogdanowicza, który napisał piosenki do tekstów Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Wołka, Marka Gaszyńskiego, Wojciecha Ziembickiego, Stefana Łęczyckiego, Justyny Holm i Marii Przybysz. Do projektu "Przy Tobie" lider zaprosił studentów oraz absolwentów kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Finałem spotkania "Po Prostu piosenka" będzie występ Krystyny Stańko wraz z zespołem. Artystka zaprezentuje swoje własne, autorskie piosenki. Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00. Bilety w cenie 10 zł będą dostępne przed wejściem.

Spotkamy się w sobotę U Studni

W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna wystąpi grupa "U Studni". Muzycy będą promować swoją nową płytę "Ześrodkowanie", na której znalazły się piosenki do wierszy poety Krzysztofa Cezarego Buszmana z muzyką Darka Czarnego. Oczywiście nie zabraknie też tych starszych ze słowami Adama Ziemianina oraz piosenek autorskich członków zespołu. Żeby dostać zaproszenie, trzeba uważnie słuchać Radia Gdańsk. Koncert rozpocznie się o godzinie 20:00 i będzie transmitowany na antenie naszego radia.

NIEDZIELA

Piosenka aktorska w oruńskim amfiteatrze

Miłośnicy muzyki Hanny Śleszyńskiej mają powód do zadowolenia. Artystka wystąpi w niedzielę z darmowym koncertem w amfiteatrze na gdańskiej Oruni. W repertuarze koncertu znajdą się piosenki m.in. Lizy Minnelli, Wojciecha Młynarskiego, Ewy Demarczyk, zespołu Dwa plus jeden, a także musicalu Chicago. Hanna Śleszyńska wyjdzie na scenę o godzinie 18:00.

Winyle za grosze na stoczni

Niedziela jest dniem, kiedy nasze myśli wędrują już nieco ku nadchodzącemu tygodniowi. Obowiązki mogą nie pozwolić nam na koncerty, ale na szczęście można cieszyć się muzyką również w zaciszu swojego domu. Szczególnie gdy możemy jej słuchać z tak magicznego nośnika, jak winyl. W niedzielę będzie okazja, aby uzupełnić swoją kolekcję czarnych płyt. W 100CZNI odbędzie się giełda płytowa "Winyl za 5". Krążki będzie można kupić od godziny 12:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Piotr Bonar