Kultura
Zespół Raz Dwa Trzy w Studiu im. Janusza Hajduna (Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)

piątek,

21 czerwca 2019

20:46

"Ważne piosenki" i barwne opowieści. Zespół Raz Dwa Trzy wystąpił w Radiu Gdańsk

To zespół nietuzinkowy, wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. A ich koncerty to nie tylko głębokie doznanie muzyczne. Piosenki Raz Dwa Trzy są przeplatane opowieściami i historiami, które wywołują uśmiech na twarzy, zadają niełatwe pytania i po prostu poruszają.

Zespół wystąpił w studiu im. Janusza Hajduna w ramach swojej trasy koncertowej zatytułowanej "Ważne piosenki". Adam Nowak, lider zespołu, tłumaczył, że ważne piosenki, to te które powstają z jakiegoś powodu i zostają na dłużej w zespole oraz u słuchaczy.

"SŁOWO DZIAŁA NAPRAWDĘ"

- Wierzę w to, że słowo działa naprawdę. Piosenki są sztuką mniejszą, ale grając, mam wrażenie, że szlachetnie skonstruowana piosenka jest ważna dla słuchacza - opowiadał Adam Nowak.

Lider zespołu Raz Dwa Trzy podkreślał, że za każdym razem sięgają po inne utwory i nie powtarzają ramówek. Słuchacze Radia Gdańsk mieli sporo szczęścia, bo chociaż pojawiły się mniej popularne piosenki zespołu, to nie zabrakło tych znanych niemal wszystkim Polakom. Usłyszeliśmy m.in. "Trudno nie wierzyć w nic", "Pod niebem pełnym cudów", czy "Jutro możemy być szczęśliwi". Przed tym ostatnim utworem Adam Nowak pozwolił sobie na nieco dłuższą wypowiedź.

- Wystarczy, że w momencie, kiedy jesteśmy nieszczęśliwi, zadamy sobie pytanie, dlaczego jesteśmy nieszczęśliwi. Oczywiście ranga nieszczęścia jest bardzo różna, ma swoją rozpiętość i każdego z nas co innego czyni nieszczęśliwym. Warto tę rangę przekładać, żeby za małe rzeczy nie czyniły nas nieszczęśliwymi i żeby nie przeoczyć tych dużych rzeczy, które mogłyby nas uczynić nieszczęśliwymi, a nie czynią. To jest pewien problem w proporcjach. Są też ludzie, którzy całe życie szukają szczęścia, pozostając całe życie nieszczęśliwymi. Zamiast uznać, że chociaż jeden fragment, jedna część, jedna sekunda ich życia może być w jakikolwiek sposób szczęśliwa, tylko z tego powodu, że po prostu są na świecie - opowiadał lider Raz Dwa Trzy.

"POPŁAKAŁAM SIĘ"

- To jest taka muzyka, której się słucha, kiedy ma się czas, żeby się wsłuchać w to, co Adam śpiewa - mówił jeden z uczestników koncertu, potwierdzając niejako wspomniane słowa wokalisty.

Reakcje osób obecnych w Studiu im. Janusza Hajduna były przeróżne, ale wszystkie miały bardzo pozytywny wydźwięk.

- Wspaniałe, jak zawsze. Ja jestem słuchaczką od lat i jak zwykle jestem zachwycona - mówiła jedna ze słuchaczek. - Popłakałam się, było magicznie, zresztą zawsze tak jest, kiedy oni grają - dodawała inna. 

SERIA KONCERTÓW

W tym roku w studiu koncertowym Radia Gdańsk wystąpili m.in. Mela Koteluk, Kombi – akustycznie, Kamp i Wojciech Karolak. Kolejne występy dla słuchaczy i przyjaciół rozgłośni - wkrótce.


mim


Zobacz Galerię