Kultura
Bazuna jest uznanym w Polsce przeglądem, jednym z najstarszych organizowanych do dnia dzisiejszego, prezentującym szeroki krąg piosenki studenckiej (Fot. J. Wikowski)

poniedziałek,

24 czerwca 2019

10:24

Konkursy i koncerty najlepszych wykonawców piosenki turystycznej. Bazuna 2019

Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej jest organizowany nieprzerwanie od 1971 roku. Przegląd BAZUNA składa się z dwóch podstawowych części: konkursu i nocnych koncertów gości.KONKURS

Ma za zadanie wyłonić zbiór najbardziej wartościowych piosenek, wartych rozpowszechnienia, część z nich – z przeznaczeniem do śpiewania w środowisku turystycznym w całym kraju. Wyłonieni zostają najbardziej obiecujący wykonawcy – zespoły i soliści. Nagradzanymi wykonawcami Przeglądu w latach 70. XX w. byli m.in. Rudi Schuberth oraz m.in zespoły Wolna Grupa i Stare Dobre Małżeństwo.

Werdykt jury BAZUNY zawiera listę piosenek – laureatek (tzw. złotą dwudziestkę). Na czele tej listy znajduje się Rajdowa Piosenka Roku – zwykle jest nią piosenka o znamionach przeboju, mająca największą szansę na "przyjęcie się" w środowisku turystycznym. Jedna z nagród przyznawana jest za utwór – najlepszą nową interpretację piosenki znanej. Nagrodzony zostaje najlepszy wykonawca, jednemu z wykonawców przyznawana jest nagroda specjalna im. Jacka i Janka Stefańskich. Od roku 2006 wyróżniającej się indywidualności muzycznej części konkursowej przyznawana jest Nagroda Specjalna im. Józka Kanieckiego, zmarłego w styczniu tegoż roku znakomitego skrzypka – bursztynowe skrzypce wykonywane przez firmę STENEX. W roku 2008 zainicjowano nową nagrodę Przeglądu, dedykowaną autorom wyróżniających się tekstów.

Werdykt Przeglądu zamyka Nagroda Publiczności, wybierana jedynie głosami widzów imprezy. Treść werdyktu wraz ze słowami piosenek nagrodzonych ukazuje się w trakcie niedzielnego koncertu laureatów w postaci śpiewnika.

 

BAZUNA 2019 Plakat Suleczyno

 KONCERTY NOCNE

W swej głównej części ukazują wykonawców środowisk studenckich, laureatów naszej imprezy i imprez pokrewnych, wyłanianych na przestrzeni lat. Stałymi gośćmi imprezy są zespoły: Słodki Całus od Buby, Krążek oraz Bez Jacka. Profil koncertów gości jest jednak szerszy, niż ściśle studencki krąg, dość wspomnieć, że gośćmi imprezy byli m.in. Tomasz Szwed, Kwartet Jorgi, Jacek Kleyff, kabaret Grzegorz Halama Oklasky. Uczestnikami koncertów nocnych, obok wykonawców znanych są często młodzi jeszcze laureaci, ich występy gościnne mają przede wszystkim walor promocyjny.

Bazuna jest uznanym w Polsce przeglądem, jednym z najstarszych organizowanych do dnia dzisiejszego, prezentującym szeroki krąg piosenki studenckiej. Laureaci Bazuny często zdobywają nagrody (w tym główne) innych, także bardziej znaczących ogólnopolskich przeglądów i festiwali. Występują oni w specjalnych koncertach – prezentacjach, zarówno jednorazowych jak i cyklicznych (odbywające się od lat cykle koncertowe m.in. w ramach gdańskiego Jarmarku Św. Dominika, przed laty w Kazimierzu Dolnym, w Toruniu i Elblągu). Nazwa przeglądu Bazuna, poprzez jego laureatów, obecna jest przez cały rok w różnych miejscach kraju, także poza studencka sceną.

 

rg