Kultura
Koncert odbył się w Kościele św. Jana (Fot. Radio Gdańsk/Julia Rzepecka)

piątek,

14 czerwca 2019

21:47

Kaczmarski po rosyjsku. Niesamowity koncert w Centrum św. Jana w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Koncert "Wykopaliska" w wykonaniu znakomitych artystów Teatrium na Sierpuchowce z Moskwy odbył się w piątek w Centrum św. Jana w Gdańsku. Transmitowaliśmy go również na antenie Radia Gdańsk.


Wydarzenie jest uczczeniem 15. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego, która przypada w tym roku. Koncert rozpoczął się o godzinie 20:00 przy pełnej widowni. O wydarzeniu, jeszcze przed rozpoczęciem, w Radiu Gdańsk mówili Małgorzata Szniak i dr Ernest Wyciszkiewicz z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.Artyści zaprezentowali m.in. „Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego”, „Pożegnanie Okudżawy”, „Zmartwychwstanie Mandelsztama” i oczywiście cztery „Obławy".

- Opinie po koncertach w Rosji były bardzo pozytywne, wręcz entuzjastyczne - opowiadała Małgorzata Szniak. - Chcieliśmy pokazać te same wartości polskiej publiczności. Nasza idea bierze pod uwagę nie tylko to jednorazowe wydarzenie. Materiał z koncertu zostanie nagrany i wydany na płycie, która zawierać będzie ponad pięćdziesiąt wierszy Kaczmarskiego, przetłumaczonych na język rosyjski.

- Jacek Kaczmarski jest postacią symboliczną, wręcz ikoną - mówił dr Ernest Wyciszkiewicz. - W jego twórczości jest wiele paraleli, jeśli chodzi o sposób myślenia o świecie i relacje polsko-rosyjskie. Jego inspiracje Rosją bardzo nam pomogły w tworzeniu koncertu.

 

jr


Zobacz Galerię