Kultura
W tym roku Radio Gdańsk z Kulturalnym Weekendem odwiedzi jeszcze Słupsk i Gdynię (Fot. Radio Gdańsk/Krzysztof Piekło/Maksymilian Mróz)

sobota,

08 czerwca 2019

21:00

Tłumy naszych słuchaczy w Operze Bałtyckiej. Zakończył się 22. Kulturalny Weekend z Radiem Gdańsk

Za nami kolejny Kulturalny Weekend z Radiem Gdańsk. W sobotę nasi słuchacze mieli okazję zobaczyć "Thaïs" Julesa Massenet, czyli operę, która opowiada o miłości kurtyzany i mnicha, który chce ją nawrócić. Słuchacze opuszczali Operę Bałtycką bardzo zadowoleni, ale także mocno poruszeni.

- Jest to opera bardzo emocjonalna - mówiła przed spektaklem w rozmowie z nami aktorka Katarzyna Nowosad. - Nastrój jest niesamowicie duchowy i podniosły. Przez co na jednej z ostatnich prób byłam w takim transie, że zapomniałam wejść ze swoją partią - opowiadała.

NIESZCZĘŚLIWA MIŁOŚĆ Z RELIGIJNĄ FASCYNACJĄ W TLE

Thaïs to historia pięknej kurtyzany, która swych wielbicieli nieomal hipnotyzuje wdziękiem i urodą. Jej rozpustne życie jest jednak solą w oku młodego mnicha, Atanaela. Za wszelką cenę próbuje nawrócić rozwiązłą kobietę, co kończy się sukcesem. W wyniku tej osobliwej krucjaty Atanael odkrywa, że tak naprawdę to nie o nawrócenie chodziło, lecz o zdobycie miłości niezwykłej i magicznej Thaïs. Na tę jest jednak za późno...

Thaïs to opowieść o namiętnościach, które targają ludźmi, ale też o zagrożeniach wynikających z nadmiernej religijnej fascynacji. To również otwarcie pola do dyskusji i próba odpowiedzenia na pytania dotyczące hierarchii wartości: czy ważniejsza jest miłość i doczesne namiętności, czy wieczne zbawienie?

PRELEKCJA I WGLĄD ZA KULISY 

W pierwszej przerwie znawca opery Jerzy Snakowski pokrótce opowiedział o dziele i wskazał możliwe ścieżki interpretacyjne, dzieląc się przy tym z widzami ciekawostkami i anegdotami związanymi z tytułem. Po zakończeniu opery słuchacze mogli zobaczyć co dzieje się za kurtyną w przerwie między aktami. Mogli także porozmawiać z realizatorami i aktorami. 

W tym roku Radio Gdańsk z Kulturalnym Weekendem odwiedzi jeszcze Słupsk i Gdynię.

mim