Kultura
Kadr z filmu "Piaśnica" (fot. materiały prasowe)

piątek,

07 czerwca 2019

13:29

Trudna i dramatyczna historia tysięcy pomordowanych. Pokaz filmu dokumentalnego "Piaśnica" w Gdańsku

Około 12 tysięcy przedstawicieli pomorskiej inteligencji zostało zamordowanych w piaśnickich lasach na początku II wojny światowej. Historię tego ludobójstwa w formie filmu dokumentalnego zrealizowało Muzeum Piaśnickie w Wejherowie. W piątek odbędzie się jego pokaz.

Film zostanie przedstawiony w Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Gdańsku, w piątek 7 czerwca o godzinie 18:45. Udział jest bezpłatny. 

ARCHIWALNE FOTOGRAFIE I FILMY

Film "Piaśnica", pierwszy z całego cyklu, składa się z dwóch ok. 25-minutowych odcinków. Wzbogacony został archiwaliami fotograficznymi i filmowymi, scenami fabularyzowanymi i animacją. Pierwsza część traktuje o codziennym wykuwaniu polskości Pomorza w dwudziestoleciu międzywojennym rękoma patriotów, którzy po inwazji niemieckiej w 1939 roku zginęli w Piaśnicy. Część druga to już opowieść o mechanizmie zbrodni w lasach piaśnickich, zacieraniu przez Niemców jej śladów i ekshumacji ofiar.

Film w reżyserii Mariusza Sławińskiego zrealizowany został przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, a sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powstał w ramach cyklu filmów dokumentalnych pt. "Młyny historii", który opowiada o miejscach i okolicznościach pomorskiej zbrodni na polskich elitach w czasie krwawej jesieni 1939 roku.

mim