Kultura
Gwiazdą wieczoru będzie australijski wokalista Dub FX (Fot. Wikimedia)

piątek,

07 czerwca 2019

12:39

Lato zaczyna się w Gdyni. Wiemy, kto wystąpi na tegorocznych Cudawiankach

Plaża, słoneczne dni, atmosferyczne wieczory i przede wszystkim dużo muzyki. Cudawianki to idealne miejsce na rozpoczęcie wakacji. Tegoroczna edycja to koncerty niezwykłego australijskiego wokalisty, a także dwóch polskich wszechstronnych artystów.
Cudawianki 2019 odbędą się 22 czerwca w Gdyni na plaży miejskiej.

DUB FX

Tegoroczną gwiazdą będzie niezwykły wokalista, znany z miksowania, loopowania, zabawy dźwiękiem i czerpania inspiracji z ulicznego zgiełku. Dub FX Jest uosobieniem muzyki niezależnej. Urodzony w Melbourne Benjamin Stanford wyruszył do Europy z prostym planem: żyć w furgonetce, podróżować po świecie i występować na ulicy. Dub Fx szybko, sprzedał ponad 100 tysięcy płyt, wstrząsnął głównymi festiwalami na całym świecie, zebrał ponad 150 milionów wyświetleń na YouTube i zdobył 600 000 fanów na Facebooku. Wszystko całkowicie niezależnie.

GUTEK

Gościł na ponad 80 płytach, ale obecnie pracuje nad własną. Pierwszą w roli autora, kompozytora i lidera. W Gdyni wystąpi także Gutek. Przez wiele lat jego charakterystyczny głos i melodyjny śpiew kojarzył się z Indios Bravos, ale Gutek dodawał także smaku hip-hopowym hymnom przełomu wieku, jak "Ja to Ja" Paktofoniki, czy "Rapowe Ziarno" Abradaba. Chociaż Gutek został przypisany do reggae i hip hopu to wgłębiając się w gąszcz jego muzycznych kolaboracji, na tych kilkudziesięciu płytach znajdziemy całe spektrum muzycznych gatunków. Do współpracy zapraszany był min przez Marię Sadowską i Roberta Brylewskiego, Kamila Bednarka i Darka Malejonka, Pidżamę Porno i Strachy Na Lachy, FarbenLehre, Happysad czy metalową grupę Maqama oraz wielu innych.

MARIKA

Autorka słów i muzyki, artystka sceniczna, która najnowszym albumem dokonuje stylistycznego przełomu w swojej karierze. Jej najnowsza płyta jest poetycka w warstwie tekstowej, elektroniczna i avant-popowa w warstwie muzycznej. Wzbogaca ją kwartet smyczkowy Fair Play Quartet i głosy gości, wśród których są Xxanaxx, Skubas, Buslav i Grubson. Nowa Marika to poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania i nieustająca wiara w sens życia, działania i czucia. Jest intymnie i angażująco. A na koncertach intensywnie.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Gdynia. Wstęp wolny.

 

mim