Kultura
Pomorscy archiwiści przygotowali film, przedstawiający ich działalność (fot. materiały prasowe)

czwartek,

06 czerwca 2019

12:50

Trwa Międzynarodowy Tydzień Archiwów. Z tej okazji powstał specjalny film [ZOBACZ]

Od 3 do 9 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Tydzień Archiwów. Obchody święta archiwistów mają na celu m. in. upowszechnienie wiedzy o archiwach i ułatwienie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. W tym czasie archiwa na całym świecie przypominają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.
Z tej okazji pomorscy archiwiści przygotowali film, przedstawiający ich działalność. Ukazują najważniejsze funkcje archiwów, tj. gromadzenie, przechowywanie, zabezpieczanie i ewidencjonowanie zbiorów archiwalnych, udostępnianie dokumentacji oraz popularyzowanie wiedzy o archiwach i ich zasobach. W prezentowanym materiale umieszczono przykłady cennych archiwaliów, przechowywanych w archiwach pomorskich.
 
 

W przygotowaniu prezentacji uczestniczyły Archiwum Historyczne Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", Archiwum Państwowe w Gdańsku, Archiwum Państwowe w Gdańsku. Oddział w Gdyni, Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego, Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego, Archiwum Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Archiwum Zakładowe Sądu Rejonowego w Starogardzie Gdańskim, Fundacja "Archiwa Pomorskie" im. Stanisława Flisa, Oddział Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Stowarzyszenie Archiwistów Polskich. Oddział w Gdańsku.

 

oprac. mk