Kultura
Festiwal odbywa się w Sopocie (Fot. materiały promocyjne)

piątek,

24 maja 2019

19:12

Festiwal Dwa Teatry czas zacząć. Na czym polega magia radia? [POSŁUCHAJ]

W Sopocie rozpoczął się właśnie 19. Festiwal Dwa Teatry. Na czym polega magia "spektakli" radiowych? Gośćmi Iwony Borawskiej byli Grażyna Lutosławska z Radia Lublin, autorka słuchowiska "Stróż nocny, czyli czytanie Poematu o Mieście Lublinie" oraz Marek Kochan z Programu Trzeciego Polskiego Radia, który zaprezentował na festiwalu słuchowisko "W jednym kapciu, w drugim bucie".
- Józef Czechowicz, kiedy w latach 30. radio znakomicie się rozwijało, napisał taki krótki tekst o radiu właśnie. Usiadł sobie przy kawiarnianym stoliku i w kawiarni emitowano jakieś jego słuchowisko. I po tym słuchaniu, obserwowaniu ludzi, napisał tekst, w którym użył między innymi takiego określenia, że pałac można zbudować, albo utkać go z pajęczyn i migotów. I słuchowiska to jest dokładnie to - mówiła Grażyna Lutosławska.

- Teatr Polskiego Radia to jest taki teatr dla tych, którzy lubią słowo, ponieważ można się całkowicie na tym słowie skupić. Oczywiście dodaje się czasem muzykę, ale mamy tutaj zupełnie inne możliwości skupienia uwagi widza na tym, co on właśnie słyszy. Kiedy nagrywa się je w Teatrze Polskiego Radia w Warszawie w tych wspaniałych zamkniętych studiach, można się poczuć jak w innym świecie. Tam rzeczywiście nie dociera zewnętrzny świat i w niebywałym skupieniu spędzić dzień z najlepszymi aktorami - opowiadał Marek Kochan.
 
Posłuchaj całej rozmowy z Festiwalu Dwa Teatry: