Kultura
Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

poniedziałek,

27 maja 2019

07:14

Namiętności, które targają ludźmi na deskach Opery Bałtyckiej. Opera "Thaïs" w trzech aktach [KULTURALNY WEEKEND]

Specjalnie dla słuchaczy Radia Gdańsk, 8 czerwca, na scenie Opery Bałtyckiej zostanie wystawiony spektakl "Thaïs". Przed sztuką odbędzie się wyjątkowa prelekcja o tej sztuce. Zaproszenia na wydarzenie będzie można zdobyć na antenie Radia Gdańsk.

Massenet, poza najsłynniejszą swą operą Manon, zapamiętany został dzięki niezwykle lirycznym miniaturom wokalnym. Według samego kompozytora muzyka miała przede wszystkim sprawiać przyjemność i prowokować głębokie przeżycia, tak więc starał się komponować, ale też i takie dobierał treści swoich dzieł.

NIESZCZĘŚLIWA MIŁOŚĆ Z RELIGIJNĄ FASCYNACJĄ W TLE

Thaïs to historia pięknej kurtyzany, która swych wielbicieli nieomal hipnotyzuje wdziękiem i urodą. Jej rozpustne życie jest jednak solą w oku młodego mnicha, Atanaela. Za wszelką cenę próbuje nawrócić rozwiązłą kobietę, co kończy się sukcesem. W wyniku tej osobliwej krucjaty Atanael odkrywa, że tak naprawdę to nie o nawrócenie chodziło, lecz o zdobycie miłości niezwykłej i magicznej Thaïs. Na tę jest jednak za późno, gdyż jego wybranka umiera.

Thaïs to opowieść o namiętnościach, które targają ludźmi, ale też o zagrożeniach wynikających z nadmiernej religijnej fascynacji. To również otwarcie pola do dyskusji i próba odpowiedzenia na pytania dotyczące hierarchii wartości: czy ważniejsza jest miłość i doczesne namiętności, czy wieczne zbawienie...

GARŚĆ CIEKAWOSTEK PRZED SPEKTAKLEM

Pół godziny przed spektaklem zapraszamy na prelekcje Jerzego Snakowskiego, który pokrótce zaprezentuje dzieło i wskaże możliwe ścieżki interpretacyjne, dzieląc się przy tym z widzami ciekawostkami i anegdotami związanymi z tytułem. W przerwie na monitorach w foyer pokażemy natomiast, co podczas antraktu dzieje się za kurtyną, porozmawiamy też z realizatorami i wykonawcami. A po spektaklu zaprosimy widzów na operowy chat na żywo z Jerzym Snakowskim. W foyer operowy ekspert czekać będzie na tych, którzy będą chcieli na gorąco podzielić się swoimi refleksjami, emocjami czy wątpliwościami.

Opera "Thaïs" specjalnie dla słuchaczy Radia Gdańsk zostanie wystawiona na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku w sobotę, 8 czerwca o godzinie 18:00. Bezpłatne zaproszenia będzie można zdobyć od poniedziałku, 27 maja na antenie Radia Gdańsk.

oprac. pb