Kultura
Nagrodę główną festiwalu zdobył film "Kraina miodu" (Fot. materiały prasowe)

piątek,

24 maja 2019

11:38

Poznaliśmy laureatów gdyńskiej edycji 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity

Jury festiwalu przyznało Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 tysięcy zł filmowi "Kraina miodu" Liubomira Stefanowa i Tamary Kotewskiej. Przyznano także Nagrodę Czytelników "Co Jest Grane 24" filmowi "Cała przyjemność po stronie kobiet" ("#Female Pleasure").

Podczas gdyńskiej edycji 16. Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravity jury w składzie: Natalia Fiedorczuk-Cieślak - pisarka i kompozytorka, Jerzy Rados - reżyser i filmoznawca, Olo Walicki - kontrabasista i kompozytor, postanowiło, że Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 tysięcy zł otrzymają Tamara Kotewska i Lubomir Stefanow, twórcy filmu "Kraina miodu".

NAGRODA I WYRÓŻNIENIE

Jury przyznało nagrodę "za film, którego bohaterowie z niezwykłą harmonią przeprowadzają widza przez konflikt o charakterze uniwersalnym. Za nieprzeciętną spójność i artystyczny rozmach. Za skonfrontowanie nas z najważniejszymi w życiu relacjami - z naturą, rodziną i drugim człowiekiem".

"Kraina miodu" jest faworytem tegorocznych konkursów 16. Millennium Docs Against Gravity. Film wcześniej otrzymał nagrodę główną festiwalu – Nagrodę Banku Millennium, Nagrodę Grand Prix Śląska i Bydgoszcz ART.DOC Award.

Jury przyznało także wyróżnienie: Jedną z najistotniejszych funkcji kina jest uśpienie czujności, a następnie zassanie widza bez reszty w opowiadaną historię. Sensacyjny, z silnym piętnem autorskim, prowokacyjny, oszałamiający i bezczelnie ostentacyjny - taki jest film Madsa Brügera "Kto zabił sekretarza generalnego ONZ".

NAGRODA CZYTELNIKÓW

Podczas gali wręczenia nagród w Gdyni ogłoszono również Nagrodę Czytelników "Co Jest Grane 24", cotygodniowym magazynie kulturalnym Gazety Wyborczej, dla filmu "Cała przyjemność po stronie kobiet". Nagrodę przyznali widzowie festiwalu w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Katowicach i Gdyni za pomocą kart do głosowania. Barbara Miller, reżyserka zwycięskiego filmu, otrzymała statuetkę oraz 1 000 euro. 

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbywał się w dn. 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie. W Gdyni festiwal odbywał się w dn. 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja, w Bydgoszczy 11-19 maja.

oprac. mili