Kultura
Od lewej: Konrad Żołnierek, Piotr Chęcki, Sławek Koryzno, Szymon Burnos i Tomasz Chyła. Fot. materiały prasowe

poniedziałek,

20 maja 2019

18:30

Energiczny jazz zdominowany przez skrzypce. Tomasz Chyła Quintet wystąpi w Radiu Gdańsk

Tomasz Chyła Quintet to zespół wywodzący się z gdańskiego środowiska jazzowego, szturmujący przebojem polską scenę jazzową. Projekt pochodzącego z Wejherowa skrzypka, otrzymał mnóstwo prestiżowych nagród i wyróżnień. Występowali na największych festiwalach jazzowych w Europie, a także zagrali kilka koncertów w Chinach.

Tomasz Chyła Quintet wystąpi w studiu Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w niedzielę, 26 maja, o godzinie 20:05, w ramach cyklu Metropolia Jest Okey. W piątek, o tej samej porze, Tomasz Chyła będzie gościem Kamila Wicika. Zaproszenia na koncert będą do zdobycia na naszej antenie.

W studiu Radia Gdańsk słuchacze usłyszą kompozycję z najnowszego, drugiego wydawnictwa zespołu "Circlesongs", który został stworzony na bazie improwizacji. - Płyta nagrana została w taki sposób, aby jak najbardziej zbliżyć się do słuchacza i dać mu intymny kontakt z wrażliwością zespołu. Tak, jakby artyści byli razem ze słuchaczem "tu i teraz" - opowiada lider zespołu.

PRZESTRZEŃ DO EKSPERYMENTÓW

Circlesong to termin wywodzący się z chóralistyki, z którą silnie związany jest Tomasz Chyła. Jest to improwizowany, wielogłosowy utwór muzyczny, oparty na powtarzalnych motywach dźwiękowych. Tomasz Chyła Quintet tworząc album "Circlesongs" inspirację czerpie z różnych tradycji muzycznych, prezentując muzykę otwartą i organiczną. Melodie powstałe w danej chwili ewoluują, a zmiany zachodzące w tym procesie przypominają podróż. Muzycy po mistrzowsku zmieniają atmosferę każdego utworu i zabierają słuchacza na peryferia wielorakich gatunków, co daje bezpieczną przestrzeń do eksperymentów. W "Circlesongs" słychać zarówno strumień energii i ekspresję artystów, jak i kontemplacyjną, transową naturę muzyki, która zasila członków zespołu oraz publiczność połączonych pozytywnym doświadczeniem. Nowy album zespołu to próba połączenia pozornie odległych koncepcji muzycznych takich jak muzyka chóralna, jazz, folk czy post-rock w spójną, szlachetną całość.

 

tcqTomasz Chyła Quintet na balkonie Teatru Szekspirowskiego Fot. Sandra Szmigiel


SZEREG NAGRÓD I WYRÓŻNIEŃ

Najważniejszym osiągnięciem kwintetu jest zdobycie Grand Prix 40. Międzynarodowego Festiwalu Jazz Juniors w Krakowie w grudniu 2016 r. Jedną z nagród było wydanie płyty we współpracy z Agencją Muzyczną Polskiego Radia. W ankiecie czytelników przeprowadzonej przez miesięcznik Jazz Forum - Jazz Top 2018, Tomasz Chyła wraz z zespołem otrzymali wyróżnienie za album "Circlesongs". Są zdobywcami pierwszego miejsca w ankiecie Jazz Forum w kategorii: Nowa Nadzieja - Zespół. W rankingu redakcji JazzPRESS zajęli pierwsze miejsce w kategorii: Polska Jazzowa Płyta Roku. W 2019 r. zespół otrzymał nominacje Akademii Fonograficznej do nagrody muzycznej Fryderyki 2019 w kategorii Muzyka Jazzowa, nominacja jako Album Roku dla płyty "Circlesongs" Tomasz Chyła otrzymał nominacje jako Artysta Roku w kategorii Jazz. To druga nominacja dla zespołu. Pierwszą otrzymali w ubiegłym roku w kategorii Jazz, Fonograficzny Debiut Roku za album "Eternal Entropy".

Zespół występował m.in. na festiwalach: Jazz Juniors 2016, Jazz nad Odrą 2017, WDURMOLL Fest 2017, Jazz Wolności 2017, Letni Festiwal Jazzowy 2017, XV Kościerskie Zaduszki Jazzowe 2017, Jazz.hr 2017, Komeda Jazz Festiwal 2017, Hitch On Music Jazz International Exchange 2017. W 2018 wystąpili też na: Enea Enter Jazz Festival w Poznaniu, Ni CaJazz! Festival w Hiszpanii, Fara Music Festival we Włoszech, Pol'and'Rock Festival w namiocie Akademii Sztuk Przepięknych, projekt organizowany przy współpracy z magazynem Jazz Forum, XXIII Sopot Molo Jazz Festival Polish Jazz Festival na Węgrzech. W ubiegłym roku odbyli trzytygodniową trasę koncertową po Azji.

Zespół wystąpi w składzie:

Tomasz Chyła - skrzypce
Szymon Burnos - fortepian
Piotr Chęcki - saksofon
Sławomir Koryzno - perkusja
Konrad Żołnierek - kontrabas

 

Posłuchaj utworu "Still" z najnowszego albumu Tomasza Chyły:

 

mim