Kultura
Czytanie performatywne odbyło się w Galerii "Punkt" Fot. Pixabay

poniedziałek,

13 maja 2019

15:57

Cykl czytań performatywnych Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki rozpoczęto "Imperatorem"

Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki przygotowało cykl czytań performatywnych w Galerii "Punkt". 10 i 11 maja zaprezentowano pierwszy tytuł - "Imperator" Piotra Kotlarza. Reżyserował Beniamin Koralewski.

Tekst "Imperator" Piotra Kotlarza czytali aktorzy: Marta Jaszewska, Paweł Klowan, Piotr Srebrowski i Bartłomiej Sudak.


- Przy czytaniu performatywnym pomiędzy widzami a aktorami jest taki mały pakt - mówi aktor, Bartłomiej Sudak. - Bo my jednak czytamy te teksty, nie mówimy ich z pamięci. To forma, którą często realizuje się siedząc przy stolikach, ale my postanowiliśmy dodać inscenizację.


Imperator jest alegorią poświęconą idei imperializmu - mówił autor sztuki, Piotr Kotlarz. - Na bazie konkretnej postaci historycznej zbudowałem kanwę, ale pozostałe elementy to fikcja. To Henryk V był takim właśnie imperatorem. Cywilizacja, która mogłaby się rozwijać, przez ich niepohamowane ambicje i zbrodnie znalazła się w stanie regresu. Trzeba było kilku pokoleń, aby mogła się odbudować, a następnie kolejni imperatorzy cofali ten świat - mówi autor.

- Imperator jest żądny władzy, zdobywa cały świat, ale potem okazuje się, że jest to zdobywanie dla samego zdobywania - mówi odtwórca głównej roli, Piotr Srebrowski. - Przedstawiamy to dosyć jednowymiarowo i to każe aktorowi dać dużo od siebie, żeby on zyskał więcej kolorów.

- Konwencja jest współczesna, cały czas wszyscy jesteśmy na scenie - mówi aktorka i pomysłodawczyni cyklu Marta Jaszewska. - Przebieramy się też wobec widza, nie ukrywamy tego. Kostiumy są symboliczne i minimalistyczne. Zakładamy czystą, jasną współczesną konwencję.

Julia Rzepecka