Kultura
Nabrzeże wyspy Ołowianki na jedną noc zmieni się w port wojenny dla wojsk amerykańskich Fot. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

poniedziałek,

13 maja 2019

15:02

Różnorodne atrakcje w Narodowym Muzeum Morskim podczas Nocy Muzeów. Wstęp tylko za złotówkę

"D-day" na nabrzeżu wyspy Ołowianki, uzbrojony Sołdek, komandosi w Spichlerzach, przemytnicze historie na Darze Pomorza, produkcja sorbetu lodowego w tczewskim Centrum Konserwacji Wraków Statków i nocne Muzeum Rybołówstwa w Helu - takimi atrakcjami kusić będą Pomorzan i turystów placówki Narodowe Muzeum Morskie podczas Nocy Muzeów 2019. Bilety będzie można kupić za symboliczną złotówkę.

Bolesław Mazurkiewicz - kolejny żeglarz uhonorowany w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. "Umiał rozmawiać ze wszystkimi. Cenił działanie zespołowe, wspólnotowe" Swoją tablicę ma od niedzieli prof. Bolesław Mazurkiewicz. Uroczystość połączon...

Czytaj więcej: Bolesław Mazurkiewicz - kolejny żeglarz uhonorowany w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. "Umiał...

Przedstawiciele Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zapowiadają, że nabrzeże wyspy Ołowianki na jedną noc zmieni się w port wojenny dla wojsk amerykańskich, szykujących się do inwazji na Francję latem 1944 roku. 

JEEPY, ŻOŁNIERZE I OBRONA PRZECIWLOTNICZA

- Statek-muzeum Sołdek zostanie uzbrojony, a jego wnętrza przemienione zostaną w pomieszczenia wojskowego transportowca. Umundurowani żołnierze zaprezentują sceny z ostatnich godzin przed słynnym "D-Day". Jeepy Willys MB będą w gotowości do lądowania na plażach Normandii, ciężarówki Dodge i GMC przywiozą zapasy zza oceanu, a nad bezpieczeństwem wchodzących na statek jankesów czuwać będzie obrona przeciwlotnicza - czytamy w programie wydarzenia.SAMOOBRONA W SPICHLERZACH, MUSZLE NA DARZE POMORZA

W Spichlerzach na Ołowiance zobaczymy techniki samoobrony żołnierzy amerykańskich z II wojny światowej, a muzealni kuratorzy opowiedzą, co pierwsi marynarze z flotylli rzecznych II Rzeczypospolitej robili w wolnym czasie i jak szybko pływa monitor. 

Z kolei żaglowiec Dar Pomorza w Gdyni odsłoni zagadki o morskich potworach i legendarnych miejscach, a miłośnicy egzotyki zapoznają się z wyglądem i nazwami muszli oraz dowiedzą się, jak walczy się z ich przemytem.

CIEKAWIE TEŻ W TCZEWIE I HELU

Atrakcje czekają też na mieszkańców Tczewa w dwóch tamtejszych jednostkach NMM. Różnorodna jest szczególnie oferta Centrum Konserwacji Wraków Statków.

- W Muzeum Wisły odwiedzimy królową polskich rzek, a w Centrum Konserwacji Wraków Statków będą czekały na gości niezwykłe eksperymenty. Tej nocy wykonamy gejzer baniek mydlanych, zobaczymy, co zakryje tajemniczy gęsty dym i pokażemy, że balony można pompować nie tylko powietrzem. Na deser przyrządzimy razem błyskawiczny sorbet lodowy.  Z konserwatorami zabytków poeksperymentujemy przy wykonywaniu sztucznego śniegu i pereł wodnych i dowiemy się, jak przygotować kąpiel dla drewnianych zabytków - opisują organizatorzy.

Z kolei w Muzeum Rybołówstwa w Helu będzie można podziwiać nocne widoki z kościelnej wieży. Towarzyszyć będą temu wystawy poświęcone pracy kaszubskich rybaków.

INNE GODZINY OTWARCIA

Bilety wstępu kosztować będą tylko złotówkę. Jednostki Narodowego Muzeum Morskiego w ciągu Nocy Muzeów - z soboty na niedzielę - czynne będą od godz. 19 do 1 w nocy. Godzinę szybciej zamknięte zostanie tylko Muzeum Rybołówstwa. 

Oddziały, w których odbędzie się Noc Muzeów, zostaną z kolei zamknięte dla zwiedzających w sobotę i niedzielę w ciągu dnia. Wyjątkiem jest Dar Pomorza, który będzie otwarty także w godz. 10-16.

oprac. mrud

_