Kultura
Na zdjęciu od lewej: Zosia Mielech, Tatiana Łapińska i Janka Dmochowska.

piątek,

26 kwietnia 2019

11:22

W ramach programu Erasmus+ odnowią pamięć o zapomnianym folwarku w Gdyni. Potrzebują jednak więcej informacji [JAK POMÓC]

Szukają w mieście miejsc, które dawniej pełniły ważną funkcję, a zostały zapomniane. Chcą odnowić o nich pamięć i przybliżyć ich historyczne znaczenie mieszkańcom. Uczniowie klas V - VII Społecznej Jedynki w Gdyni przypomną mieszkańcom o folwarku na Witominie, który powstał w XIII w.

Projekt "Dziedzictwo - podróż z teraźniejszości w przeszłość: jest realizowany w ramach programu Erasmus+. W rozmowie z Magdą Szpiner opowiedziały o nim Tatiana Łapińska - anglistka, Janka Dmochowska i Zosia Mielech - uczennice Społecznej Jedynki.

- Wybraliśmy folwark, który mieścił się na Witominie. Teraz nie ma po nim prawie żadnego śladu. Specjaliści z Muzeum Miasta Gdyni oprowadzili nas po miejscach, gdzie stał kiedyś folwark. Dużo się o tym dowiedzieliśmy, stworzyliśmy wiele prezentacji multimedialnych. Pod koniec projektu chcemy postawić tam tablicę informacyjną - mówiła Janka Dmochowska.

 

"WIELE SIĘ DOWIEDZIELIŚMY"


- Dowiedzieliśmy się, że folwark powstał w XIII w., kto był jego właścicielem, że został zniszczony podczas II Wojny Światowej. Znaleźliśmy też ślady, które mówią o istnieniu folwarku - sad czy brama wjazdowa. W folwarku przez długi czas mieścił się zakon - dodała Zosia Mielech.

Wiadomo także, że pracowało tam do 77 osób. Folwark zmniejszał swoją powierzchnię z upływem lat. W tym miejscu produkowano żywność dla okolicznych miejscowości.


SZKOŁY PARTNERSKIE

W projekcie biorą udział także szkoły partnerskie - we Włoszech, w Hiszpanii, Grecji i Chorwacji. - Koordynatorka włoska wpadła na pomysł, żeby zainteresować młodzież dziedzictwem i powiązać ich z miejscami, w których mieszkają. Gdynia jest najmłodszym miastem i trudno było znaleźć takie miejsce - mówiła Tatiana Łapińska.

Szkoła dalej poszukuje informacji o dawnym folwarku i prosi o pomoc każdego, kto posiada jakiekolwiek dane. Jeśli ktoś wie, jakie było rozłożenie poszczególnych budynków czy na przykład ma zdjęcia budynku - może skontaktować się ze szkołą, wysyłając maila na adres pssp@gla.edu.pl lub telefonicznie - 58 624 05 09.

Posłuchaj całej rozmowy:

pOr