Kultura
Artyści zostali nagrodzeni w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

czwartek,

25 kwietnia 2019

20:40

Pomorskie Nagrody Artystyczne rozdane po raz dwudziesty. Sprawdź, kim są laureaci [ZDJĘCIA]

Statuetki Gryfa Pomorskiego wręczono w środę w Filharmonii Bałtyckiej. Najbardziej wyróżniających się artystów na Pomorzu uhonorowano laurem Pomorskiej Nagrody Artystycznej. 

Pomorska Nagroda Artystyczna przyznawana jest w trzech kategoriach. Są to: Kreacja Artystyczna, Pomorska Nadzieja Artystyczna oraz Mecenat Kultury. Laureatów każdej z kategorii wybiera Duża Kapituła Nagrody, a w jej składzie zasiadają urzędnicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, przedstawiciele szkół wyższych i artystycznych oraz instytucji kultury. Nominowanych wybiera Mała Kapituła. Marszałek przyznaje także nagrodę specjalną - Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną.

WYJĄTKOWE ROZDANIE

- Tegoroczna nagroda jest wyjątkowa, ponieważ spotykamy się po raz dwudziesty. Kapituła bardzo wnikliwie studiowała działania artystyczne z minionego roku. W tym roku zgłoszeń było 56, a nominacji 10 - mówił Władysław Zawistowski z urzędu marszałkowskiego, który rozpoczął galę.

Zaprezentowano krótkie filmy, które przybliżyły zebranym sylwetki nominowanych artystów.

W kategorii Mecenat Kultury nagrodę otrzymała firma Kegar sp. z o.o. za wspieranie działań Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, m.in. jubileuszu 55-lecia Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, 10-lecia Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie, a także za współfinansowanie 52. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

W kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna nagrodę otrzymał Maciej Banachowski za wyjątkowo twórczy rok: poprowadzenie 10 koncertów symfonicznych młodzieżowej orkiestry kameralnej Słupska Sinfonietta, napisanie ponad 100 aranżacji oraz dokonanie instrumentacji 15 pieśni Mieczysława Karłowicza na orkiestrę symfoniczną i mezzosopran.

Nagrodę Kreacji Artystycznej, wartości 15 tys. zł, oraz pamiątkowe statuetki Gryfa Pomorskiego otrzymali: Beata Ewa Białecka, Dorota Kolak oraz NeoQuartet.

- Jestem w absolutnym szoku. To była wystawa, która obejmowała 15 lat mojej pracy. Dziękuję dyrektorowi muzeum za zaufanie i zaproszenie mnie do pracy. Pochodzę ze Śląska, ale myślę, że nagroda taka pozwala mi sądzić, że jestem również po części gdańszczanką - mówiła Białecka.

- Jest takie powiedzenie aktorskie, że to nie aktor robi rolę, ale rola robi aktora i coś w tym jest. Nie uda się dostać nagrody, kiedy stoi się w czwartym rzędzie. Trzeba więc tę szansę dostać i ja ją dostałam. Chciałabym podziękować dyrektorowi Adamowi Orzechowskiemu za tę szansę. Chciałabym podziękować również nieobecnemu reżyserowi "Trojanek" Janowi Klacie. Ale największe podziękowania należą się całemu zespołowi. Jestem dumna z tego kim jestem, ponieważ uważam, że Teatr Wybrzeże jest jednym z najlepszych w Polsce i wiem, co mówię - mówiła Dorota Kolak.

NeoQuartet odebrał nagrodę w składzie Karolina Piątkowska-Nowicka, Paweł Kapica, Michał Markiewicz, Krzysztof Pawłowski.

- Kiedy zaczynaliśmy, widzieliśmy tylko światełko w tunelu, mając nadzieję, że się uda. Dzisiaj odebranie takiej nagrody to zobowiązanie, żeby robić to jeszcze lepiej i jeszcze więcej. Dziękujemy bardzo - mówili członkowie zespołu.

Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną za całokształt dokonań twórczych otrzymał profesor Maciej Świeszewski.

- Wybrałem tę uczelnię, Akademię Sztuk Pięknych, bo miałem nadzieję, że nie będę musiał nigdy przemawiać. Chciałem wyrazić nadzieję, że przede mną jeszcze wiele pracy twórczej. Bardzo dziękuję za to wyróżnienie - mówił laureat.

KONCERT JEDNĄ RĘKĄ

W drugiej części uroczystości można było wysłuchać koncertu, a programie którego znalazła się Symfonia g-moll nr 40 W. A. Mozarta oraz Koncert na lewą rękę D-dur Maurice'a Ravela. Solistą wieczoru był wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku, Kordian Góra, który zagrał Koncert w klasycznej wersji, tylko jedną ręką.

Julia Rzepecka


Zobacz Galerię