Kultura
Częścią wystawy jest fotorelacja rejsu "Katharsis II". Fot. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

środa,

24 kwietnia 2019

18:24

Wystawa "Plastikowe Morze" na pokładzie "Sołdka". To fotorelacja z ekscytującego rejsu "Katharsis II"

Otwarto przewrotną wystawę czasową „Plastikowe Morze”, która na pokładzie statku-muzeum „Sołdek” prezentowana będzie do końca października. To fotorelacja z rejsu "Katharsis II" uzupełniona ekspozycją muzealnych urządzeń oceanograficznych stosowanych w ubiegłym wieku oraz sprzętu jakiego załoga użyła do poboru próbek podczas okrążania Antarktydy.


– Tytuł ekspozycji jest dość podchwytliwy. Fotografie, które państwo zobaczycie wcale nie epatują tonami pływających w morzu śmieci. Jednak badania przeprowadzone podczas tego rejsu mogą okazać się kluczowe dla oceny skali zanieczyszczenia globalnego wszechoceanu mikroplastikiem – mówił otwierający wystawę dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku dr Robert Domżał.

 

SOŁDEK3

Fot. Narodowe Muzeum Morskie w GdańskuDWA CELE WYPRAWY

Prof. dr hab. Piotr Kukliński z Instytutu Oceanologii PAN, uczestnik rejsu i autor wielu spośród prezentowanych zdjęć opisywał założenia i przebieg ekspedycji – Wyprawa miała zasadniczo dwa cele. Celem żeglarskim było zamknięcie w rekordowym czasie pętli wokół Antarktydy na południe od 60. równoleżnika półkuli południowej. Celem naukowym natomiast - przeprowadzenie badań mających sprawdzić, czy zanieczyszczenie mikroplastikiem dotarło już do Oceanu Południowego, pozostającego najbardziej dziewiczym oceanem na Ziemi – tłumaczył profesor Kukliński. Badacz wyjaśniał również, w jaki sposób plastikowe odpady stają się mikroplastikiem, jak drobiny plastiku trafiają do łańcucha pokarmowego i jakie niesie to zagrożenia.

 

sołdek2

Fot. Narodowe Muzeum Morskie w GdańskuNIE TYLKO JEDNORAZOWE BUTELKI

Prelekcję przygotował również prof. dr hab. inż. Jan Hupka, kierownik Katedry Technologii Chemicznej na Politechnice Gdańskiej. Podkreślał on, że źródłem mikroplastiku są nie tylko tradycyjne odpady konsumpcyjne w stylu artykułów jednorazowych lub pustych butelek. Innym ważnym źródłem są m.in. ścieki przemysłowe, a miniaturowe granulki plastiku zawiera w sobie również wiele ze stosowanych na co dzień kosmetyków i artykułów higienicznych.

Wystawę będzie można oglądać do 31 października 2019 roku.

 

oprac. pOr