Kultura
Mela Koteluk wystąpi w Radiu Gdańsk. Fot. Radio Gdańsk/Martyna Kasprzycka

poniedziałek,

15 kwietnia 2019

16:30

"Sztuka jest jednym wielkim wyrażaniem emocji". Mela Koteluk przed koncertem w Radiu Gdańsk

Laureatka Fryderyków w kategoriach Debiut Roku i Artystka Roku oraz wielu prestiżowych nagród. Do szerokiej publiczności trafiła za sprawą świetnie przyjętego albumu "Spadochron", promowanego singlem "Melodia ulotna". Mela Koteluk - wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka - wystąpi w Radiu Gdańsk.

Pierwszy raz artystka wystąpiła w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna w marcu 2015 roku. - To już jest w jakimś stopniu inna rzeczywistość. Materiał jest inny, niż 4 lata temu. "Migawka" jest manifestem mojej niezależności i tego, że ta muzyka odbywa się na moich zasadach - mówiła na naszej antenie w rozmowie z Kamilem Wicikiem.

NOWE OTWARCIE

Jak podkreśliła, płyta "Migawka" jest nowym otwarciem, jeśli chodzi o wnętrze artystki. - Nie byłam w stanie tego szczególnie zaplanować, bo tak się nie da. Otworzyła się nowa przestrzeń, która stawia nowe wyzwania i w której się rozwijamy. Jest w tym dużo życia i to cieszy. Przez jakiś czas mnie nie było, potrzebowałam przewietrzyć głowę i stworzyć nowe zasoby do stworzenia czegoś. W trakcie tworzenia płyty pojawiało się dużo głosów, żeby stworzyć hit. A ja wiedziałam, że ta płyta musi wyjść spod mojej intuicji i ona taka po prostu jest - tłumaczyła Mela.

"Migawka" to także spójna opowieść. - Teraz słucha się muzyki fragmentarycznie, takie są czasy. Ja praktykuję słuchanie albumów w całości. Zapoznawałam się z dziełem artysty od A do Z i ta opowieść wciągała mnie całości. To dla mnie ważne - dodała.

 

DSC 6446

Fot. Radio Gdańsk/Martyna Kasprzycka


DROGOWSKAZ, OCZYSZCZENIE

Nasi słuchacze pisali, że teksty utworów z "Migawki" to dla nich drogowskaz czy nawet swego rodzaju oczyszczenie. - Sztuka jest jednym wielkim wyrażaniem emocji. Wydaje mi się, że rolą artysty jest w sposób prawdziwy wyrazić swoje emocje i tak było w przypadku "Migawki" dla mnie, ale to już jest strefa przeszłości. Teraz jestem w innym miejscu, płyta powstawała w zeszłym roku. W momencie, gdy wysłaliśmy materiał do tłoczni, to weszłam już w nowe rzeczy, nową strefę. Sama, jako słuchaczka, szukam czegoś, co wprowadzi we mnie jakąś zmianę. I jeśli otrzymuję informację od moich słuchaczy, że coś takiego odczuwają, jest to dobry znak - dodała.

 Koncertu Meli Koteluk będzie można posłuchać na naszej antenie po 19:00. Będzie to kolejne wydarzenie z cyklu Radio Gdańsk dla przyjaciół.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

 

pOr