Kultura
Fot. materiały prasowe

środa,

13 marca 2019

16:29

Politechnika była centrum trójmiejskich protestów Marca '68. Uczelnia i IPN zapraszają na promocję książek o tych wydarzeniach

W 1968 roku centrum protestów w Trójmieście stanowiła Politechnika Gdańska, największa uczelnia na Wybrzeżu. To jej studenci postanowili poprzeć protest swoich rówieśników z Warszawy i wyrazić swój sprzeciw wobec zakłamania prasy i brutalności milicji. Pociągnęli za sobą wielu innych młodych mieszkańców Trójmiasta.
Punktem kulminacyjnym w Gdańsku okazały się największe w skali kraju zamieszki, do jakich doszło w rejonie Politechniki 15 marca 1968 roku. Jak podkreślają historycy Instytutu Pamięci Narodowej: "Wydarzenia marcowe w Gdańsku pozostają w cieniu brutalnie stłumionej rewolty grudniowej i zwycięskiego strajku w sierpniu 1980 roku".

PROMOCJA KSIĄŻEK

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Politechnika Gdańska proponują dwie książki o tej tematyce: "Marzec 1968 na Politechnice Gdańskiej oczami uczestników" oraz "Marzec 1968 na Politechnice Gdańskiej w dokumentach".


W zamieszkach wzięło udział około 20 tysięcy osób. Doktor Daniel Gucewicz podkreśla, że mogły to być jedne z największych, o ile nie największe zamieszki w tym okresie w kraju.

Spotkanie promocyjne odbędzie się na Politechnice Gdańskiej w sali numer 300 w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej. Wstęp jest wolny. Na miejscu będzie możliwość zakupu obu książek.

 

dw/mim