Kultura
Fot. www.goodfreephotos.com

czwartek,

07 marca 2019

17:52

Film, koncert czy ciekawa konferencja? Nasze propozycje na spędzenie Dnia Kobiet

Sposobów na świętowanie Dnia Kobiet jest wiele. Pytanie - co wybrać? Specjalnie dla Was zrobiliśmy przegląd kulturalnych bezpłatnych wydarzeń w Trójmieście, które odbędą się 8 marca. 

TANCERKA POSZUKUJĄCA

W gdańskim Spichlerzu Opackim, w ramach cyklu "Etnomatograf" zostanie wyświetlony film "Bobbi Jane". Opowiada on historię amerykańskiej tancerki Bobbi Jean Smith, która w 2005 roku wyjechała do Izraela, aby dołączyć do grupy Batsheva Dance Company, kierowanej przez Ohada Naharina. Ten legendarny tancerz i choreograf ma wielki wpływ Bobbi. Po ponad 10 latach ta, uznana już wówczas tancerka, postanawia wrócić do USA i tam rozpocząć swoją karierę na nowo. Film pokazuje walkę o kobiecą i artystyczną niezależność.

Spichlerz Opacki. Gdańsk, Cystersów 19. Godzina 18:00.

KOBIETY ŚPIEWAJĄ

"Babskie głosy" - taki tytuł nosi koncert, który odbędzie się w ramach Akademickich Wieczorów Muzycznych w gdańskiej ASP. Zgodnie z nazwą, mikrofon zostanie przekazany w ręce pań. Zaśpiewają Magdalena Topolska i Dorota Theisebach. Akompaniować im będą z kolei panowie: Wojciech Wojda na pianie, Tomasz Sadecki na basie, zaś Mikołaj Stańko zasiądzie za perkusją. Alicia Keys, Erykah Badu, Jill Scott - piosenki tych, a także i innych wokalistek znajdą się w repertuarze piątkowego koncertu.

ASP. Gdańsk, ul. Targ Węglowy 6 (wejście od ul. Tkackiej). Godzina 18:00.

HISTORIE POD SKÓRĄ SPISANE

9 kobiet, które opowiedzą o historii swoich tatuaży - ich opowieści będzie można posłuchać w Sopotece w ramach spotkania "Pokaż Swój Znak - kobiece historie zapisane na ciele". "Pokaż Swój Znak", to projekt, pochodzącej z Sopotu, mirażystki i fotografki Anety Bitel. W ramach jego realizacji, przez 12 miesięcy sfotografowała 12 kobiet, które opowiadały jej o swoich osobistych Znakach, które zapisane są na ciele. Spotkanie rozpocznie się od pokazu 12 fotografii, będących zwieńczeniem jej zamysłu. Potem rozmowa. Kobieca i inspirująca.

Sopoteka. Sopot, Tadeusza Kościuszki 14 (Sopot Centrum, II piętro). Godzina 17:30.

W KULTURZE RZĄDZĄ KOBIETY

O społecznej roli kobiet, o wyzwaniach jakie przed nimi stoją, o dążeniu do równouprawnienia - na temat tych, a także wielu innych wątków, będą opowiadać i dyskutować prelegenci konferencji "Kobieta w kulturze" na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Wydarzeniu będzie towarzyszyć m.in. pokaz filmu "Polyland". Dokładny plan konferencji dostępny jest na stronie www.kobietawkulturze.ug.edu.pl

Wydział Nauk Społecznych UG, Gdańsk, Jana Bażyńskiego 4. Godzina 9:00.

BABSKIE MORZE

Morze posiada również kobiecy pierwiastek. To właśnie osiągnięciom kobiet w dziedzinach powiązanych z wielką wodą będzie poświęcone wydarzenie "Dziewczyny na fali" w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Wśród zaproszonych prelegentek są m.in. żeglarka Marta Sziłajtis-Obiegło, Barbara Paplińska, która jest zawodowym nurkiem, a także Magdalena Lesiewicz - prezes Fundacji "Onkorejsy - wybieram życie". Będzie dużo o tym, że warto mieć marzenia i nie bać się je realizować. Na miejscu będzie można również skonsultować się z doradcami zawodowymi z gdańskiego Centrum Rozwoju Talentów oraz Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Ośrodek Kultury Morskiej. Gdańsk, Tokarska 21-25 (wejście od strony Motławy i od ul. Tokarskiej). Godzina 11:00.

JAZZ W KOBIECYM WYDANIU

Agnieszka Musiał, Małgorzata Hutek i Olga Boczar zaśpiewają w piątkowy wieczór w gdyńskim kościele św. Mikołaja. Za akompaniament odpowiedzialny będą muzycy z Trójmiasta - Filip Arasimowicz (kontrabas), Artur Guza (piano), Mateusz Otczyk (gitara) oraz Ireneusz Kaczmar (instrumenty perkusyjne). W repertuarze królowała będzie poruszająca i kobieca muzyka jazzowa.

Kościół św. Mikołaja. Gdynia, Świętego Mikołaja 1. Godzina 19:30.

pb