Kultura
Fot. Radio Gdańsk/Martyna Kasprzycka

czwartek,

21 lutego 2019

22:00

"Muzyka jest dla nas powietrzem". Artystyczna rodzina z Redy

Weronika Korthals-Tartas to piosenkarka i kompozytorka, która często odwołuje się do miejsca swego pochodzenia, czyli Kaszub. 15 lutego ukazał się jej najnowszy utwór "Póki morze...", który jest muzyczną interpretacją wiersza Karola Wojtyły. Tego samego dnia jej mąż, Łukasz Tartas, przedstawił w internecie piosenkę "Tyle". W styczniu ich córka, jako ZoZi, zaprezentowała premierowo "Pytania do babci i dziadka".

W studiu Radia Gdańsk spotkali się z Marzeną Bakowską, aby opowiedzieć o swej artystycznej działalności. - Muzyka nas łączy, muzyka nas połączyła - przyznał Łukasz Tartas, który jest psychologiem, na co dzień wicedyrektorem Szkoły Muzycznej w Gdańsku, ale od lat zajmuje się także działalnością artystyczną.

 

dosrodkaFot. Radio Gdańsk/Martyna Kasprzycka 

 

Posłuchaj rozmowy Marzeny Bakowskiej:

 


- Muzyka jest dla nas powietrzem w domu. Przy zmywaniu, przy odkurzaniu podśpiewujemy... - To naturalna dla nas sytuacja. Dopiero w zderzeniu z kimś, kto na co dzień tego nie ma, uświadamiamy sobie, że to może być dla kogoś dziwne - dodaje Weronika Korthals-Tartas.W takim rozśpiewanym domu dorasta 10-letnia Zosia. Z pomocą rodziców stworzyła animowaną postać ZoZi, której użycza głosu. Od października 2018 r. ukazało się już kilka jej piosenek, m.in. o niepodległości oraz o pytaniach dla babci i dziadka. W audycji Notatnik kulturalny rodzina opowiedziała o swych najnowszych artystycznych projektach.

 

Piosenka "Póki morze" Weroniki Korthals-Tartas:

 

Piosenka "Tyle" Łukasza Tartasa:

 

 

Piosenka "Pytania do babci i dziadka" ZoZi:

 

Marzena Bakowska/mm