Kultura
Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

czwartek,

21 lutego 2019

12:32

Profesor Jerzy Limon laureatem prestiżowej nagrody Pragnell Shakespeare Award

Inicjator i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Jerzy Limon, został w tym roku laureatem nagrody Pragnell Shakespeare Award. To prestiżowe wyróżnienie przyznaje się za popularyzowanie dzieł Szekspira na świecie i rozwijanie powszechnej wiedzy na temat jego twórczości. O przyznaniu nagrody poinformował w środę Gdański Teatr Szekspirowski.
Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 27 kwietnia i tradycyjnie towarzyszyć będzie obchodom urodzin Szekspira w jego rodzinnym Stratfordzie.

Pragnell Shakespeare Award, przyznawana od 1990 roku, to międzynarodowa nagroda, ufundowana przez słynnego Jubilera George’a Pragnella ze Stratfordu nad Avonem. Wręcza się ją za osiągnięcia minionego roku lub w uznaniu wieloletnich, trwałych osiągnięć na rzecz popularyzacji dzieł Szekspirowskich.

WYBITNE OSOBOWOŚCI
 

Wyłaniany co roku laureat musi mieć na koncie znaczące sukcesy na polu promowania dzieł Szekspira - w obszarze teatru, krytyki, badań naukowych lub edukacji. Wśród dotychczasowych laureatów Pragnell Shakespeare Award znaleźli się wybitni profesorowie, reżyserzy i aktorzy, m.in. Peter Brook, Sir Ian McKellen, Sir Peter Hall, Dame Judi Dench, Profesor Stanley Wells oraz Sir Kenneth Branagh. Nagrodę przyznano także instytucji - słynnej Szekspirowskiej Bibliotece Folgera (The Folger Shakespeare Library).
 
Jerzy Limon jest anglistą, historykiem, tłumaczem literatury angielskiej, teatrologiem i pisarzem. Uznawany za wybitnego znawcę Szekspira i epoki elżbietańskiej. Profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk. Dyrektor otwartego we wrześniu 2014 roku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Jest też dyrektorem artystycznym międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

 

PAP/mk