Kultura
Koncert w niedzielę 24 lutego o 20:05 w Radiu Gdańsk. Fot. materiały prasowe

poniedziałek,

18 lutego 2019

14:07

Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk. Kapryśne syntezatory zespołu Prawatt [POSŁUCHAJ ROZMOWY]

Wielkimi krokami zbliża się kolejny koncert w cyklu Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk. W niedzielę 24 lutego o 20:05 w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna wystąpi zespół Prawatt. To zespół z Trójmiasta założony w 2004 roku, grający improwizowaną muzykę eksperymentalną, wyłącznie analogową, bez użycia komputerów. Dźwięki tworzone są przez system generatorów i automatów perkusyjnych, z których większość to urządzenia własnej produkcji.

Z Radkiem Moenertem o zbliżającym się koncercie w Radiu Gdańsk rozmawiał Kamil Wicik.

- Będzie można spodziewać się tego samego, co Prawatt daje na koncercie za każdym razem, czyli bardzo dużo gęstej elektroniki. Motorycznej, czasami ciężkiej elektroniki - mówił gość Radia Gdańsk.

- Jesteśmy starzy i nie rozumiemy komputerów. Nasze instrumentarium też jest stare. Będzie kilka przez nas zbudowanych syntezatorów, kilka zwykłych, niedrogich syntezatorów analogowych, które są przez nas poprzerabiane, dziesiątki urządzeń, które brzęczą, dzwonią, ale to wszystko składa się w jakąś, dość taneczną nawet, formę. Prawda jest jednak taka, że instrumenty analogowe potrafią być kapryśne. Mamy na przykład jeden taki syntezator, który, jeśli w pomieszczeniu zmieni się temperatura, od razu się przestraja, ale to nie jest nic niezwykłego - dodał Radek Moenert.


Całej rozmowy można posłuchać tutaj:

 WIELE KONCERTÓW

Muzycy koncertowali w Polsce i za granicą (Niemcy, Szwajcaria, UK, Słowacja). Wystąpili m.in. na festiwalach OFF, Wroclaw Industrial, Unsound oraz Moonride w Koszycach. W roku 2005 zagrali jako support KMFDM w gdyńskim Uchu. Prawatt często zapraszał do współpracy gości, z których wypadałoby wymienić Jerzego Mazzolla, Jona Dobie, Romana Sebastyańskiego, Miervuug Sveerga czy Kubę Bielawskiego.

Skład Prawatta tworzą Jachi, założyciel zespołu oraz konstruktor automatu perkusyjnego, tworzącego serce Prawatta, Tomek Klimkiewicz, doświadczony twórca muzyki elektronicznej (m.in.: efektvol, plikersøp), Radek Moenert, artysta wideo, rockowy gitarzysta, pasjonat analogowych syntezatorów (m.in.: flashback, plikersøp).

BILETY DO ZDOBYCIA

Transmisja radiowa koncertu na antenie Radia Gdańsk, początek 20:05. Dwuosobowe wejściówki można zdobyć na antenie oraz fanpage'u facebookowym Radia Gdańsk.

Organizatorami cyklu są Radio Gdańsk i Nadbałtyckie Centrum Kultury.

 

mk