Kultura
Fot. Radio Gdańsk/Magdalena Manasterska

czwartek,

07 lutego 2019

17:44

Strefa ciszy, kącik dla malucha, książkomat i memory lab. W Gdyni otwarto nową filię Biblioteki Śródmieście

Ma 354 metry kwadratowe powierzchni, nie ma lady bibliotecznej, ale można się tu napić kawy. Nowa filia Biblioteki Śródmieście w Gdyni już otwarta. Pierwszego dnia działania na wejście do placówki w kolejce czekało kilkadziesiąt osób.
- Spodziewałem się, że trzeba będzie poczekać w kolejce, dlatego przyszedłem wcześniej. Udało się być w pierwszej dwudziestce. Biblioteka jest nowoczesna. Jest jasno i przestronnie. Łatwy i duży dostęp do książek i innych nośników. Do tego bardzo miła obsługa - mówił jeden z czytelników.
 
- Mieszkamy jakieś 200 metrów stąd i bardzo czekaliśmy na otwarcie. Średnio co dwa tygodnie chodzimy do biblioteki. Warto było czekać na tę placówkę - dodaje mieszkanka Gdyni.

STREFA CISZY I MIEJSCE DLA MALUCHÓW

Biblioteka Śródmieście podzielona jest na kilka stref. Znaleźć tu można między innymi strefę ciszy i miejsce dla dzieci. Na półkach jest 16 tysięcy woluminów wszelkiego rodzaju. Są tu gry planszowe, płyty winylowe, audiobooki czy filmy.

- To, co wyróżnia bibliotekę, to self check, czyli miejsce do samodzielnego wypożyczania i oddawania książek, a także książkomat. To udostępnianie książek poza godzinami pracy placówki - wymienia Natalia Gromow, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.

MEMORY LAB

Nowością jest też memory lab, czyli miejsce gdzie za darmo można zdigitalizować domowe archiwa. - Możemy przegrać płytę winylową, kasetę audio, kasetę wideo i oczywiście zrobić skany zdjęć i dokumentów - dodaje Natalia Gromow. Nowa filia znajduje się na rogu ul. Władysława IV i Starowiejskiej.

Magdalena Manasterska/mar

Zobacz Galerię