Kultura
Fot. Chris Niedenthal/Materiały Muzeum Gdańska

czwartek,

31 stycznia 2019

18:00

Gdańsk w obiektywie Chrisa Niedenthala. Wystawa w Muzeum Gdańska [ZDJĘCIA]

Ponad 120 zdjęć Gdańska można zobaczyć na wystawie "Niedenthal. Gdańsk 2018" w Ratuszu Głównomiejskim, czyli głównej siedzibie Muzeum Gdańska. - Nie chciałem zrobić broszury reklamującej miasto. Unikałem pocztówkowych ujęć - podkreśla znany fotograf, który pracował między innymi dla magazynów "Newsweek", "Time" i "Der Spiegel". Wystawę przygotował na prośbę prezydenta Pawła Adamowicza.
MIASTO...

Na wystawie zobaczyć można ważniejsze zabytki i panoramy wybranych dzielnic. W wywiadzie dla Radia Gdańsk fotograf podkreślał, że uwiecznił nie tylko ulicę Długą i Długi Targ. Portretował też Wrzeszcz, Oliwę, Orunię. - Każda dzielnica ma swój charakter. Bardzo podobały mi się Dolne Miasto i Nowy Port. One są najbardziej "charakterne" - dodał Chris Niedenthal.

... I JEGO MIESZKAŃCY

Na zdjęciach znaleźli się gdańszczanie, między innymi pisarze Stefan Chwin i Paweł Huelle, pianistka Ewa Pobłocka i popularyzator historii miasta Andrzej Januszajtis. - Prof. Januszajtis pod Neptunem opowiadał mi o fontannie. Do carillonistki Moniki Kaźmierczak musiałem wejść na wieżę kościoła św. Katarzyny - zdradza fotograf. Sportretował także zwyczajnych gdańszczan i przybywających do miasta turystów. Zdecydowana większość bohaterów wystawy została uchwycona podczas wykonywania codziennych czynności.
 


- Zależało nam przede wszystkim na tym, aby pokazać jak różnorodny i bogaty jest Gdańsk i jego współczesna historia. Zaprezentowane na wystawie fotografie Chrisa Niedenthala to próba refleksji o nas samych, naszym miejscu w Gdańsku, która została przedstawiona na zasadzie kontrastów, albo skojarzeń. Każde zdjęcie może być rozpatrywane na kilku płaszczyznach - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

ZWIĄZKI FOTOGRAFA Z GDAŃSKIEM

Chris Niedenthal przyznaje, że w dzieciństwie przyjeżdżał z Londynu na wakacje w Sopocie i Helu. Oczywiście zwiedzał też wtedy Gdańsk. - Wtedy uczyłem się robić zdjęcia. Żałuję, że mając aparat w ręku nie zrobiłem, bo teraz mógłbym sobie przypomnieć jak to wtedy wyglądało.

Kiedy w sierpniu 1980 r. wybuchł strajk w Stoczni Gdańskiej, przyjechał tu i już drugiego dnia protestu udało mu się dostać na teren zakładu. Dokumentował wydarzenia jako jeden z niewielu fotografów pracujących na zlecenie zachodnich czasopism. Wykonane w 1980 r. dla amerykańskiego Newsweeka fotografie obiegły cały świat.

TERAZ WYSTAWA, WKRÓTCE ALBUM

Od sierpnia do grudnia 2018 Chris Niedenthal wykonał kilka tysięcy zdjęć. W katalogu, który ukaże się najpóźniej do końca czerwca 2019 r., znajdzie się ponad 250 fotografii. Na wystawie w Ratuszu Głównego Miasta, jest ponad 120 wielkoformatowych portretów Gdańska.

Ekspozycja "Niedenthal. Gdańsk 2018" w Ratuszu Głównego Miasta potrwa do 12 maja.

Marzena Bakowska

Zobacz Galerię