Kultura
Teresa Remiszewska przed wyprawą Fot. Agencja KFP/Zbigniew Kosycarz

czwartek,

31 stycznia 2019

17:00

"Z goryczy soli moja radość. Opowieść o samotnym rejsie Komodorem przez Atlantyk". Nowa powieść w Radiu Gdańsk

Teresa Remiszewska, jako pierwsza Polka - i czwarta kobieta na świecie - samotnie przepłynęła Atlantyk. "Z goryczy soli moja radość. Opowieść o samotnym rejsie Komodorem przez Atlantyk", to jej opowieść o rejsie - o 57 dniach spędzonych sam na sam z oceanem, o żeglowaniu bez elektryczności, ze złamanym samosterem i pękniętym masztem. O sile kobiecego uporu, niezależności i miłości do morza.
Teresa Remiszewska-Damsz (1928 – 2002) była jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej i przez wiele lat instruktorem żeglarstwa, prowadziła szkolenie w Nowej Hucie, Gdyni i Pucku. Pracowała w redakcji czasopisma "Żagle i jachting motorowy". W latach 80. aktywnie zaangażowała się w działalność NSZZ "Solidarność", zajmując się w Krajowej Komisji związku sprawami ochrony środowiska. Po wprowadzeniu stanu wojennego została pozbawiona pracy. Za niezależną działalność na przełomie 1982 i 1983 roku była aresztowana.

Teresa Remiszewska i jej opowieść o udziale w atlantyckich regatach samotnych żeglarzy OSTAR 1972 - w interpretacji Anny Kociarz - na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku o 5:20 i 20:50.
 
Odcinek 1
 
Odcinek 2
 
Odcinek 3


Odcinek 4
 
Odcinek 5

 
Odcinek 6

 
Odcinek 7
 
 
Odcinek 8
 
 
Odcinek 9
 

rg