Kultura
Fot. Archiwum Radia Gdańsk

wtorek,

29 stycznia 2019

11:51

Antoni Muracki i Karel Kryl w Muzycznych Wędrówkach Łosia i Basiora

Antoni Muracki i Karel Kryl będą bohaterami najbliższej "Muzycznej Wędrówki Łosia i Basiora". Muracki jest przyjacielem Jaromira Nohavicy i propagatorem jego twórczości. Z poezją Kryla mierzył się od kilku lat i efekty zaprezentuje 2 lutego po 20:00 w studiu im. Janusza Hajduna.
O sobie samym mówi: "Wiersze od zawsze towarzyszyły mojemu życiu; rzecz jasna, nie tylko własne. Wiara, że słowem da się okiełznać rzeczywistość, choćby była to wiara naiwna, często dawała siłę. Wiara, że poezja może zmieniać rzeczywistość czy ludzi już od dawna wydaje się dla mnie niedostępna. Dziś pozostało mi wierzyć, że słowem da się opisać nierzeczywistość, rozumianą jako stan uczuć i myśli, i że to, mimo wszystko, czemuś lub komuś służy - choćby chwilowemu wzruszeniu. Same wiersze to przecież byt nierzeczywisty, co nie znaczy - niepotrzebny. I choć zupy z niego nie zrobisz - czasami możesz jakąś dziurę załatać, choć dziura też przecie nierealna."

KOLEJNA WIZYTA
 

Antoni Muracki w "Muzycznych wędrówkach" wystąpił już dwa razy: w programie autorskim "Pod czerwonym księżycem" oraz w międzynarodowym towarzystwie, śpiewając piosenki Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy.

Karel Kryl to ważna postać "praskiej wiosny" i "aksamitnej rewolucji". Zmarł na emigracji w Niemczech w roku 1994 w wieku zaledwie 50 lat.

Muzyczne Wędrówki Łosia i Basiora - sobota 2 lutego godz 20.00 , Studio im. Janusza Hajduna, zaproszenia na antenie Radia Gdańsk.

 

Włodzimierz Machnikowski