Kultura
Kulturalny Weekend z Radiem Gdańsk Fot. Radio Gdańsk / Jacek Klejment

niedziela,

27 stycznia 2019

21:05

”Przygody Remusa”. Kolejny Kulturalny Weekend z Radiem Gdańsk za nami [ZDJĘCIA]

Sala pełna pozytywnej energii, uśmiechu i czarów. Słuchacze Radia Gdańsk mieli okazję uczestniczyć w specjalnym przedstawieniu, w którym rzeczywistość miesza się z magią i światem duchów.

"Przygody Remusa" to pierwsza, pełna sceniczna adaptacja powieści Aleksandra Majkowskiego "Życie i przygody Remusa". Książkę z kaszubskiego przełożył na polski Lech Bądkowski. W porozumieniu z jego córką Krzysztof Babicki zmienił tytuł powieści.

- Nie przedstawiam całego życia Remusa, bo słowo "przygody" pozwala mi na pewien wybór. Ale jednocześnie jest to oddanie powieści od początku do końca. Klamrą jest ostatnia scena - śmierci Remusa, kiedy przypomina sobie całe życie – mówił autor adaptacji i jednocześnie reżyser spektaklu Krzysztof Babicki.

Premiera odbyła się 26 stycznia w Teatrze Miejskim w Gdyni. Dzień później w niedzielę 27 stycznia w ramach Kulturalnego Weekendu z Radiem Gdańsk okazję do obejrzenia tego spektaklu mieli również nasi słuchacze, którzy jak zwykle salę gdyńskiego teatru zapełnili po brzegi.

 

Remus

Fot. Radio Gdańsk / Jacek Klejment


URATOWAĆ KSIĘŻNICZKĘ

Remus to wędrowny sprzedawca, który, aby uratować księżniczkę musi pokonać smoka. Przemierzając Kaszuby krzewi ducha wolności i stacza bój z przeciwnościami. Akcja umieszczona jest pod koniec XIX wieku, w czasach zaboru pruskiego. Rzeczywistość miesza się z magią i światem duchów.

- Remus to idealista, aczkolwiek ma w sobie pokłady zniecierpliwienia lub goryczy, która dopada go w momentach refleksji - mówi odtwórca tytułowej roli Grzegorz Wolf. Kilka lat temu, przy okazji pracy nad innym spektaklem, zaczął uczyć się różnych zwrotów w języku kaszubskim. - Tutaj rozwijam to, ale od razu zaznaczam, że nie mówimy po kaszubsku, tylko po polsku – odtwórca głównej roli.

ŻYCIE DLA IDEI

Uosobieniem dobra w powieści jest Królewianka, którą zagra Olga Barbara Długońska. - Musiała ona wywrzeć wielkie wrażenie na Remusie, że całe swoje życie poświęcił dla idei, którą ona mu przekazała. To ona daje mu zadanie odszukania Kaszubów i przypomnienia im o ich tożsamości.

Na scenie pojawiła się większość aktorów gdyńskiego teatru, m.in.: Agnieszka Bała (Klementyna/Strach), Marta Kadłub (Śmierć z kosą/Trud), Agata Moszumańska (Marta), Dariusz Szymaniak (Czernik), Szymon Sędrowski (Goliat/Miller/Derda), Maciej Sykała (Niewarto/Dziedzic) i Mariusz Żarnecki (Michał/Ksiądz).

 jk


Zobacz Galerię