Kultura
fot. Joanna Siercha/Teatr Miejski w Gdyni

niedziela,

13 stycznia 2019

16:00

Wybierz się z nami na "Przygody Remusa". Kolejny Kulturalny Weekend z Radiem Gdańsk

26 stycznia odbędzie się premiera spektaklu "Przygody Remusa" w Teatrze Miejskim w Gdyni. Dzień później, 27 stycznia, zaplanowano przedstawienie w ramach Kulturalnego Weekendu z Radiem Gdańsk. Od 21 stycznia można zdobyć bezpłatne zaproszenia na ten pokaz. Wystarczy słuchać naszej stacji!

PIERWSZA PEŁNA SCENICZNA ADAPTACJA

"Przygody Remusa" to pierwsza, pełna sceniczna adaptacja powieści Aleksandra Majkowskiego "Życie i przygody Remusa". Do tej pory przedstawiano jej fragmenty lub była inspiracją dla twórców spektakli.

- Może jakiś recenzent napisać, że spektakl jest "brykiem". "Bryk" to dla mnie komplement w teatrze, bo nie mamy prawa żądać od widza, żeby przeczytał książkę przed obejrzeniem przedstawienia - mówi autor adaptacji i jednocześnie reżyser spektaklu Krzysztof Babicki. Zapewnia więc, że każdy pozna najwybitniejsze dzieło literatury kaszubskiej oglądając jego sztukę. Także dziecko, bo będzie to spektakl familijny.

ŚWIAT REALNY ZATOPIONY W MAGII

Remus to wędrowny sprzedawca, który aby uratować księżniczkę musi pokonać smoka. Przemierzając Kaszuby krzewi ducha wolności i stacza bój z przeciwnościami. Akcja umieszczona jest pod koniec XIX wieku, w czasach zaboru pruskiego. Rzeczywistość miesza się z magią i światem duchów.

Książkę z kaszubskiego przełożył na polski Lech Bądkowski. W porozumieniu z jego córką Krzysztof Babicki zmienił tytuł powieści. - Nie przedstawiam całego życia Remusa, bo słowo "przygody" pozwala mi na pewien wybór. Ale jednocześnie jest to oddanie powieści od początku do końca. Klamrą jest ostatnia scena - śmierci Remusa, kiedy przypomina sobie całe życie - dodaje reżyser.

Krzysztof Babicki poznał powieść Aleksandra Majkowskiego studiując filologię polską i od razu się nią zachwycił. Dwa lata temu postanowił zrealizować spektakl. Premiera była planowana jesienią ubiegłego roku, ale po pokonaniu trudności finansowych ostatecznie odbędzie się w styczniu.

SPEKTAKL PO POLSKU

- Remus to idealista, aczkolwiek ma w sobie pokłady zniecierpliwienia lub goryczy, która dopada go w momentach refleksji - mówi odtwórca tytułowej roli Grzegorz Wolf. Kilka lat temu, przy okazji pracy nad innym spektaklem, zaczął uczyć się różnych zwrotów w języku kaszubskim. - Tutaj rozwijam to, ale od razu zaznaczam, że nie mówimy po kaszubsku, tylko po polsku. To, co będę chciał przeprowadzić przez ten spektakl to pewnego rodzaju stylizacja.

Uosobieniem dobra w powieści jest Królewianka, którą zagra Olga Barbara Długońska. - Musiała ona wywrzeć wielkie wrażenie na Remusie, że całe swoje życie poświęcił dla idei, którą ona mu przekazała. To ona daje mu zadanie odszukania Kaszubów i przypomnienia im o ich tożsamości.

Na scenie pojawi się większość aktorów gdyńskiego teatru, m.in.: Agnieszka Bała (Klementyna/Strach), Marta Kadłub (Śmierć z kosą/Trud), Agata Moszumańska (Marta), Dariusz Szymaniak (Czernik), Szymon Sędrowski (Goliat/Miller/Derda), Maciej Sykała (Niewarto/Dziedzic) i Mariusz Żarnecki (Michał/Ksiądz).

MULTIMEDIALNY SPEKTAKL Z PIOSENKAMI

Scenografię opartą o multimedia przygotował dr Robert Turło z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Autorką kostiumów jest Hanna Szymczak, która przez 10 lat związana była z Operą Bałtycką, a ostatnio pracowała m.in. przy serialu telewizyjnym "1983". W spektaklu pojawią się piosenki śpiewane przez aktorów. Muzykę przygotował Marek Kuczyński. Za ruch sceniczny odpowiada Zbigniew Szymczyk, dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego.

JAK ZDOBYĆ BEZPŁATNE ZAPROSZENIE?

27 stycznia o 19:00, czyli dzień po premierze, odbędzie się spektakl wyłącznie dla słuchaczy Radia Gdańsk. Tylko oni zasiądą na widowni. Wystarczy słuchać naszej stacji, aby zdobyć bezpłatne zaproszenie.

"Przygody Remusa" to 19. spektakl, który zostanie pokazany w ramach Kulturalnego Weekendu z Radiem Gdańsk. Słuchacze oglądali już z nami m.in.: "Sen nocy letniej" i "Sąd Ostateczny" w Operze Bałtyckiej, "Kasieńkę" i "Krzyżaków" w Teatrze Miniatura w Gdańsku oraz "Kursk", "Hotel Westminster" i "Żółtą łódź podwodną" w Teatrze Miejskim w Gdyni.

Marzena Bakowska/mkul