Kultura
43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Fot. Radio Gdańsk / Jacek Klejment

czwartek,

27 grudnia 2018

16:46

Tegoroczna edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych była rekordowa. W przyszłym roku czeka nas zmiana miejsca

174 filmy podczas 454 projekcji. Zarejestrowano 3657 akredytowanych uczestników. Tegoroczny festiwal z całą pewnością przejdzie do historii. Nie tylko ze względu na wyjątkowe i docenione na całym świecie filmy, ale również i rekordowe frekwencje. Największe emocje wzbudzają jednak zmiany, które nadejdą w przyszłorocznej edycji.

Jak co roku Festiwal Polskich Filmów Fabularnych ściągnął do Gdyni tysiące miłośników polskiej kinematografii. W tym roku seansom, spotkaniom z wybitnymi twórcami i wielu okołofestiwalowym atrakcjom nie mogła się oprzeć wyjątkowo liczna publika.

- Wiemy już, że 43. festiwal był rekordowy pod względem frekwencji. W projekcjach, spotkaniach i warsztatach uczestniczyło około 75 000 widzów mówi Anna Wróblewska, rzecznik festiwalu.

Wynik robi wrażenie, szczególnie kiedy porównamy go z danymi z lat ubiegłych. W 2014 r. frekwencja wyniosła 47 tysięcy, natomiast w roku ubiegłym w festiwalu wzięło udział 61 tysięcy osób.

NOWY ROK, NOWE MIEJSCE

Niemały wkład w pobicie rekordu frekwencji miało, dysponujące 8 salami, gdyńskie Multikino. Zlokalizowane w centrum handlowo-usługowym Gemini kino w tym roku zakończyło swoją działalność. Dlatego w 2019 trzeba przygotować się na nowe rozwiązania podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Jak informują organizatorzy, w tej chwili trwają negocjacje z podmiotami, które podczas przyszłorocznej edycji FPFF mogą udostępnić sale pod projekcje filmów.

- Tak jak ostatnio festiwalowe dzieła będą wyświetlane we wszystkich salach Gdyńskiego Centrum Filmowego i na scenach Teatru Muzycznego, pozostaje też wprowadzona w tym roku sala Konsulatu Kultury. Dodatkowo wiemy, że w przyszłym roku festiwal zawita także na scenę Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza. Cały czas trwają negocjacje dotyczące innych lokalizacji, rozmawiamy z gospodarzami sal znajdujących się w pobliżu Teatru Muzycznego, gdzie będzie można skierować część widzów. Pod uwagę bierzemy także duże kino w centrum handlowym, które będzie wymagało dodatkowych rozwiązań transportowych - podkreśla Anna Wróblewska.

FESTIWAL W LICZBACH

W trackie 43. FPFF pokazano 174 filmy podczas 454 projekcji. Zarejestrowano 3657 akredytowanych uczestników. W cyklu "Gdynia Dzieciom" uczestniczyło 9 158 widzów. Przy festiwalu pracowało 212 wolontariuszy.

Przypomnijmy, festiwal odbył się w dniach 17-22 września w Gdyni. Złote Lwy trafiły do Pawła Pawlikowskiego za film "Zimna wojna". Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał Jerzy Skolimowski. Najwięcej nagród przyznano twórcom i aktorom filmów: "Kamerdyner", "Zimna wojna" i "Kler".

jK