Kultura
Fot. Nadbałtyckie Centrum Kultury

piątek,

21 grudnia 2018

13:13

Kolejna edycja festiwalu "Metropolia jest okey" już zaraz! Sprawdzamy, co nas czeka w tym roku

Zbliża się XII edycja festiwalu "Metropolia jest okey", który łączy w sobie wydarzenia z różnych dziedzin sztuki. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 26-30 grudnia. W tym roku czekają nas koncerty muzyki rozrywkowej oraz klasycznej, spektakle, spotkanie z książką oraz opera przeznaczona dla dzieci.

26.12.2018 

 


W środę w klubie Parlament od godziny 18:00 czeka nas 7 koncertów. Znajdzie się coś dla fanów tradycyjnego rocka, popu i muzyki tanecznej, r’n’b, czy ambientowych loopów. Eklektyczny program pełen młodych artystów zachęca do tego, aby środowy wieczór spędzić właśnie w Parlamencie. Line-up prezentuje się następująco:

18.00 - 18.30 Black Sugar
18.40 - 19.10 Detko Band
19.20 - 19.50 Paweł Przyborowski
20.00 - 20.30 Karski
20.40 - 21.10 Cotton Wing
21.20 - 21.50 Q
22.20 - 22.50 Tayka Band
23.00 - .......... Access Denied

Koszt wstępu to 5 zł.

Tego samego dnia o godzinie 20:05 w Radiu Gdańsk odbędzie się jubileuszowy koncert saksofonisty, improwizatora oraz kompozytora Irka Wojtczaka pod tytułem "Pół wieku w butach po ziemi i nad...". Irek Wojtczak nagrał ponad czterdzieści albumów i otrzymał wiele nagród - w tym Fryderyka w kategorii muzyka alternatywna (za album "Smacznego" zespołu Groovekojad). Zaproszenia na jego koncert można wygrać w konkursie organizowanym przez www.trojmiasto.pl
. Będzie on również transmitowany na antenie Radia Gdańsk.


27.12.2018 

27 grudnia zapraszamy na koncert muzyki klasycznej w studiu Radia Gdańsk, gdzie usłyszymy Jędrzeja Kacprzyka, studenta klasy kontrabasu w towarzystwie mistrzyni Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej na fortepianie. Jędrzej Kacprzyk to kontrabasista wielokrotnie nagradzany (Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka, Ogólnopolski Konkurs Kontrabasowy im. Adama Bronisława Ciechańskiego, Akademicki Konkurs Kontrabasowy w Łodzi, Polskie Spotkania Kontrabasowe w Mielcu, Przesłuchania CEA), który w roli solisty występował z Orkiestrą Akademii Muzycznej w Gdańsku, Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną oraz Filharmonią Zabrzańską. Wejściówki na koncert można odebrać w sekretariacie Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

28.12.2018

W Ratuszu Staromiejskim odbędzie się koncert zespołu 5/6 - grupy wokalistów z różnych zakątków Polski, którzy a capella wykonują utwory w stylu pop, jazz, funk. We wrześniu tego roku zespół zdobył złoto (Excelent Golden Diploma) na VIII Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Chóralnym "Canco Mediterrania" i Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Pau Casalsa w Barcelonie i w Lloret de Mar. Obecnie szykują się do nagrania swojej pierwszej płyty.

Wówczas nastąpi również uroczyste wręczenie Nagród Marszałka Województwa Pomorskiego twórcom kultury. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.


29.12.2018 

W Ratuszu Staromiejskim będzie wystawiona "Opera jak z bajki" w wykonaniu zespołu Les Femmes. Będzie to "opera" przeznaczona specjalnie dla dzieci, łącząca fragmenty oper wielu różnych kompozytorów. Na scenie zobaczymy między Jasia i Małgosię i inne postacie doskonale znane najmłodszym. Co więcej dzieci będą miały okazję wystąpić na scenie razem z aktorami.

O 18:00 w Centrum św. Jana zobaczymy Teatr Navpaky ze spektaklem "Skazane kochać". To szuka jednego aktu, gdzie zobaczymy sześć aktorek i jednego aktora. Bohaterka sztuki idzie na cmentarz, gdzie wywołuje ducha zmarłego męża.

O 20:00 wystawiona zostanie sztuka "Ostatnia wieczerza: Slavery still exists" w wykonaniu Latającego Cyrku Idei. Tematem sztuki jest rozziew pomiędzy "wzrostem gospodarczym" a poziomem relacji społecznych.

Wstęp na te wydarzenia jest wolny
.

30.12.2018

Ostatniego dnia festiwalu czeka nas w Ratuszu Staromiejskim spotkanie z książką. Zaproszeni goście opowiedzą o jednej z przeczytanych w tym roku powieści, która wywarła na nich szczególne wrażenie. W tym roku posłuchamy Marty Handschke (autorki "Brzucha Matki Boskiej"), Natalii Fiedorczuk-Cieślak (autorki "Jak pokochać centra handlowe") i Jacka Labijaka (aktora związanego z Teatrem Wybrzeże).