Kultura
Fot. materiały prasowe

poniedziałek,

17 grudnia 2018

10:50

Opowiadał co działo się w Polsce w latach 80. Bard Solidarności "Stefan" wystąpi w Sali BHP

Bard Solidarności „Stefan” wspomni strajki na Pomorzu. We wtorek 18.12.2018 roku, o godzinie 18 w Sali BHP w Gdańsku odbędzie się koncert „Pamięci Stoczniowców – zakłóćmy ciszę”.

Zbigniew Stefański do dziś pracuje w stoczni. Jest autorem takich utworów strajkowych jak: „Żarnowiec”, „Do syna”, „Dym” czy „NSZZ”. Porusza w nich problematykę nie tylko pomorską ale również tą, którą znamy ze współczesnej walki o demokrację bezpośrednią. W tekstach odnajdujemy przede wszystkim klimat protest-songu, wartości ogólnoludzkich i ogólnohumanistycznych, a także sprzeciw wobec zła i niszczenia takich wartości jak Bóg, Ojczyzna i rodzina.

STRAJKOWAŁ OD 1976 ROKU

Stefański swój pierwszy strajk rozpoczął w czerwcu 1976 roku, kiedy sprzeciwiając się podwyżką cen żywności, przerwał pracę i rozpoczął strajk okupacyjny. Wtedy też zainteresował się muzyką dla robotników. Zaczął pisać początkowo własne wiersze, następnie rozpoczął naukę gry na gitarze. Bardem Solidarności został podczas strajku sierpniowego 1980 roku. Wtedy na wydziałach Stoczni Gdańskiej, a później na bramach, grał autorskie piosenki opowiadające o tym, co działo się w Polsce i podczas strajków. Uczestniczył we wszystkich gdańskich strajkach w latach 80-tych. W maju 1989 roku wspierał swoją muzyką studentów Uniwersytetu Warszawskiego, którzy strajkowali żądając uznania i rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W połowie lat 80-tych nagrał kasetę z protest-songami, która dystrybuowaną była w Niemczech, a w 1990 roku solową płytę „Jesteśmy Solidarność”.

Podczas Koncertu w Sali BHP wystąpi zespół w składzie:

• Zbigniew Stefański - gitara, wokal
• Mieczysław Pawlak – perkusja
• Krzysztof Sulej - gitara basowa
• Staszek Jackiewicz - instrumenty klawiszowe

Koncert „Pamięci Stoczniowców – zakłóćmy ciszę” odbędzie się 18.12.2017 roku, o 18 w Sali BHP w Gdańsku, ul. Ks. J. Popiełuszki 6. Wstęp wolny.

oprac. mkul