Kultura
Bursztynowy mieczyk 2017 Fot. Radio Gdańsk/Daniel Wojciechowski

piątek,

14 grudnia 2018

16:30

Nagrody Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego. "Bez tych organizacji trudno sobie wyobrazić życie społeczne"

Bursztynowy Mieczyk im. Macieja Płażyńskiego jest najstarszą nagrodą ustanowioną w naszym kraju, przyznawaną organizacjom pozarządowym w województwie pomorskim. To odznaczenie tych, którzy głównie działają głównie jako wolontariusze.  W piątek o 17:30 w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się już 24. Gala Nagrody Bursztynowego Mieczyka.

W jakich kategoriach przyznawane są nagrody? - Większość pieniędzy i nagród idzie do pomocy społecznej. W tym roku są trzy główne nagrody w dziedzinie pomocy społecznej - za współpracę z innymi instytucjami lokalnymi, za podjęcie szczególnego wyzwania w środowisku lokalnym. Tu chodziło o grupę kobiet, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. Będzie też nagroda za całokształt działalności. Otrzymują ją organizacje, które działają bardzo długo i trudno by było wyobrazić sobie funkcjonowanie i życie społeczne w kraju bez nich - mówił w Radiu Gdańsk Jerzy Boczoń, m.in. współzałożyciel Fundacji Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku.

Poza tym przyznawane są jeszcze nagrody dotyczące ekologii i edukacji, nagrody specjalne marszałka senatu, nagroda Rzecznika Praw Obywatelskich i nagroda ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Posłuchaj rozmowy Magdy Szpiner z Jerzym Boczoniem:

pOr