Kultura
Źródło: Narodowe Muzeum Morskie

środa,

05 grudnia 2018

14:17

ORP Wicher w trójwymiarze. Model można zobaczyć w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Bronił Helu, zagrał w filmie, a od września 1939 roku, zbombardowany przez Niemców, spoczywa na dnie Bałtyku jako obiekt zabytkowy. Pierwszy polski kontrtorpedowiec ORP "Wicher" ma bogatą historię i od zawsze budził zainteresowanie. Teraz będzie można zobaczyć go w trójwymiarze.
Wicher w 3D to efekt wielomiesięcznej pracy specjalistów z Działu Digitalizacji oraz nurków-archeologów z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, w ramach projektu Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej.
 
PIERWSZY RAZ W TAKIEJ SKALI

Prace nad "Wichrem" rozpoczęły się we wrześniu 2017 roku. Ekipa NMM przeprowadziła na Zatoce Gdańskiej podwodną dokumentację fotograficzną i fotogrametryczną tego okrętu, co pozwoliło na wykonanie trójwymiarowego modelu wraku. Niszczyciel to nie pierwszy zdigitalizowany przez NMM obiekt, ale pierwszy w tej skali. - ORP "Wicher" to zdecydowanie największy spośród wykonywanych przez nas modeli, a co ważne, pierwszy polski obiekt przez nas opracowany. Dodatkowo okręt ma niezaprzeczalną wartość historyczną, jako pierwszy - wówczas w 1930 r. - nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej – mówi dr Tomasz Bednarz, kierownik Działu Digitalizacji z NMM.

– Na wraku zidentyfikowaliśmy kilka charakterystycznych obiektów, m.in. turbiny Parsonsa, skraplacze oraz rury opadowe. Udało nam się też dotrzeć do zdjęć archiwalnych, na których widać moment instalacji tych urządzeń w kadłubie okrętu – dodaje dr Bedbarz.
 
MOŚCICKI, PIŁSUDSKI I ROLA W FILMIE


ORP "Wicher", który w służbie w polskiej Marynarce Wojennej znajdował się od 1930 roku, w latach międzywojennych pełnił funkcję jednostki flagowej Dywizjonu Kontrtorpedowców, odwiedzając wiele zagranicznych portów z kurtuazyjnymi wizytami. Stanowił też eskortę dla odbywającego wizytę w Estonii prezydenta Mościckiego. Na swoim pokładzie gościł wracającego z leczenia Józefa Piłsudskiego, wziął również udział w filmie "Rapsodia Bałtyku". 3 września 1939 roku "Wicher", który jako jedyny niszczyciel miał bronić polskiego Wybrzeża, został zbombardowany w niemieckim nalocie.

wicher 3dŹródło: Narodowe Muzeum Morskie

 

W okresie powojennym wystające ponad powierzchnię wody części wraku zostały wysadzone przez polskich minerów. Podwodna część ORP "Wicher" wciąż spoczywa na dnie Zatoki Gdańskiej w pobliżu falochronu portu helskiego i jest uznana za chroniony obiekt zabytkowy.

ATRAKCYJNE I PRZYDATNE

Ekipa badawcza NMM, kierowana przez dra Tomasza Bednarza, od roku 2013 realizuje projekty naukowo-badawcze z dziedziny archeologii podwodnej, w których m.in. rozwijana jest nowatorska metoda dokumentacji podwodnej w postaci fotogrametrycznych modeli 3D wraków statków z Zatoki Gdańskiej. - Modele wraków to nie tylko atrakcyjne wizualnie prezentacje, ale także uniwersalne i precyzyjne narzędzie pomiarowe dla archeologii podwodnej, pozwalające na tworzenie dowolnych przekrojów i rzutów, a także skuteczny sposób monitorowania oraz ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego - podkreśla Tomasz Bednarz, kierownik Działu Digitalizacji NMM.

ORP "Wicher" dołączy do opracowanych już wraków takich jak "Solen", "Szklany" czy "Głazik", jako "eksponat" w Wirtualnym Skansenie Wraków.
 
oprac. mili