Kultura
"Piaśnica - kultura miejsca" Fot. Radio Gdańsk / Jacek Klejment

czwartek,

22 listopada 2018

15:15

Artyści oddali hołd poległym pod Wejherowem. Podsumowanie projektu "Piaśnica - kultura miejsca"

44 wydarzenia edukacyjno-kulturalne dotyczące mordu w Piaśnicy podsumowano w Europejskim Centrum Solidarności. W ramach 9-miesięcznego projektu "Piaśnica - kultura miejsca" powstały prace plastyczne, utwory muzyczne i literackie oraz zdjęcia dotyczące zbrodni pod Wejherowem.

W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się konferencja będąca podsumowaniem dziewięciomiesięcznej pracy przy II edycji projektu "Piaśnica - kultura miejsca". Projekt polegał na organizacji cyklu różnych zdarzeń edukacji kulturalnej z siedmiu dziedzin sztuki nawiązujących do zbrodni w Piaśnicy. Uczestnicy biorący udział w warsztatach mieli możliwość wyrazić swoje emocje poprzez sztukę.

EMOCJONALNE PRACE 

- Celem jest edukacja poprzez uczestnictwo w warsztatach z wiedzy historycznej, a następnie w zajęciach z wybranej dziedziny sztuki - tłumaczy Aleksandra Pitra-Kox. - Uczestnicy poznają historię II wojny światowej, a szczególnie wydarzeń w Piaśnicy. Następnie mają możliwość poznane informacje przetworzyć poprzez realizację aktów twórczych. Najbardziej wyraźnymi były prace malarskie z pleneru zorganizowanego w miejscu kaźni. Dzieci oraz mieszkańcy domu pomocy społecznej malowały swoje odczucia i doznania. Te prace były niesamowicie emocjonalne i przekazywały ich myśli - dodaje.

W projekt zaangażowali się mieszkańcy oraz instytucje kultury i edukacji z powiatu wejherowskiego oraz gminy Krokowa. Tegoroczny projekt rozszerzył swój zasięg o kolejne miasta takie jak: Wrocław, Poznań, Słupsk oraz działania międzynarodowe, jak polsko–niemiecka wymiana uczniowska (Schweich – Krokowa).

W tegorocznej edycji wzięło udział ok. 1000 osób, które bezpośrednio brały udział w warsztatach.

 

jK


Zobacz Galerię