Kultura
Od lewej: Roman Ślefarski, Jakub Hajdun i Janusz Mackiewicz Fot. materiały prasowe

środa,

21 listopada 2018

18:05

W Studiu im. Janusza Hajduna zagra jego syn. Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk: Kuba Hajdun Trio [KONCERT]

Kuba Hajdun Trio, czyli pianista Jakub Hajdun, kontrabasista Janusz Mackiewicz i perkusista Roman Ślefarski wystąpią już w tę niedzielę w Radiu Gdańsk. To kolejny koncert z cyklu Metropolia Jest Okey. Zaproszenia można zdobyć słuchając naszych audycji.

Koncert odbędzie się w niedzielę 25 listopada o 20:05 w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna. Zapraszamy także przed radioodbiorniki. 

LAUREAT WIELU NAGRÓD I WYRÓŻNIEŃ

Pianista Jakub Hajdun jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Bogdana Czapiewskiego i as. Karola Garwolińskiego oraz w klasie fortepianu jazzowego profesora Włodzimierza Nahornego. Działa w zespole Jan Konop Big Band, wraz z którym wystąpił na licznych festiwalach, m.in. Meer Jazz Festival, Jazz w Lesie, Sopot Molo Jazz Festival.

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym: I miejsce na XVI Big Band Festiwal (Nowy Tomyśl 2011) oraz Grand Prix na XV Mezinárodní Hudební Festival (Česká Kamenice, Czechy 2014). Podczas ostatniego pianista otrzymał wyróżnienie indywidualne, dla najlepszego instrumentalisty festiwalu. Laureat wyróżnienia dla instrumentalisty XX Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych (Gdynia 2017).

Jakub Hajdun jest synem znanego pianisty Janusza Hajduna, którego imieniem zostało nazwane nasze studio koncertowe.

Jakub HajdunFot. materiały prasowe


MUZYKA Z FILMÓW I REKLAM

Roman Ślefarski, kolejny członek Kuba Hajdun Trio, to perkusista, muzyk sesyjny, kompozytor i aktor. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Jego grę słychać na dziesiątkach płyt i ścieżkach dźwiękowych kilkunastu filmów i reklam. Współpracuje m.in. z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Tymonem Tymańskim, Wojciechem Staroniewiczem, Maciejem Miecznikowskim i niezliczoną liczbą projektów - od współczesnej kameralistyki po ciężki rock. Roman Ślefarski jest członkiem trójmiejskiej formacji post-jazzowej Critical Level.

Roman ŽlefarskiFot. materiały prasowe


CZOŁOWY POLSKI KONTRABASISTA

Janusz Mackiewicz jest czołowym polskim kontrabasistą i gitarzystą basowym, od lat stanowi trzon trójmiejskich sekcji rytmicznych. Autor internetowych warsztatów basowych "My-szkoła" i publikacji specjalistycznych o tematyce muzycznej. Współtwórca "Szkoły na bas" Janusza Popławskiego. Na stałe współpracuje z Przemkiem Dyakowskim i zespołem "Take It Easy" oraz "A'FreaK-aN Project" Wojciecha Staroniewicza. Współpracował z takimi artystami, jak: Piotr Baron, Wojciech Karolak, Tomasz Szukalski, Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarek Śmietana, Leszek Możdżer, Eric Allen, Ian Gillan (Deep Purple). Występował na wielu znanych festiwalach jazzowych takich jak: Sopot Molo Jazz Festival, Jazz Nad Odrą, Świdnik Jazz Festiwal, Gdynia Summer Jazz Days, Komeda Jazz Festiwal, Złota Tarka.

W roku 2003 wydał pierwszą autorską płytę z kolędami "W Dzień Bożego Narodzenia". W styczniu 2008 roku ukazała się jego druga autorska płyta "Frogsville". W 2009 roku wydał kolejną - "Układ Scalony". W styczniu 2009 roku wspólnie z czołowymi trójmiejskimi muzykami jazzowymi założył Stowarzyszenie Muzyków Jazzowych, którego został prezesem. Obecnie koncertuje z założonym przez siebie w roku 2011 zespołem Elec-Tri-City, z którym wydał dwie autorskie płyty: "Elec-Tri-City"(2013) i "Depth Of Focus" (2017).

Janusz MackiewiczFot. materiały prasowe


Trio w powyższym składzie wystąpiło podczas 44. Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu w 2017 roku.

oprac. pOr