Kultura
Fot. M. Demartin

sobota,

10 listopada 2018

13:01

"Zapytaj o Polskę" - posłuchaj wyróżnionych audycji z konferencji "Radioucze(L)ni" w Radiu Gdańsk

To był bardzo cenny dzień dla studentów z sześciu polskich uczelni, aktywnych w akademickich rozgłośniach. Radio Gdańsk, Radio UG Mors, Naukowe Koło Radiowców oraz Kierunek Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna UG zorganizowały II Ogólnopolską Konferencje Naukową "Radioucze(L)ni".
- Ze zdziwieniem odkryliśmy, że nie ma ani opracowań naukowych, ani konferencji dotyczących studenckich rozgłośni. Więc postanowiliśmy ją zorganizować, nie tylko naukowo mówiąc o radiu, ale angażując studentów - opowiadała dr Monika Białek, inicjatorka wydarzenia.


NA DZIENNIKARZACH SPOCZYWA ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Studenci tworzący zespoły akademickich rozgłośni radiowych oraz medioznawcy z całej Polski spotkali się 9 listopada w Sali Koncertowej Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna na organizowanej w Gdańsku po raz drugi konferencji. Otworzyła ją dr hab. Anna Machnikowska, profesor nadzwyczajny, prorektor ds. kształcenia Uniwersytetu Gdańskiego. Zgromadzonych przywitał także Dariusz Wasielewski, prezes Zarządu oraz redaktor naczelny Radia Gdańsk.

WSZECHOBECNOŚĆ FAKE NEWS

Wystąpienie prorektor UG okazało się świetnym wstępem do wykładu inauguracyjnego wygłoszonego przez dr hab. Jana Krefta z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jest przewodniczącym Rady Nadzorczej Radia Gdańsk. Poruszył on problem coraz większego wykorzystania tzw. botów do generowania aktywności w mediach społecznościowych, ich wykorzystania przez polityków i możliwości kształtowania przez nie nastrojów społecznych. Mówił też o wszechobecności fake newsów.

- Okazuje się, że fałszywe informacje rozchodzą się w sieci o wiele szybciej i mają większy zasięg niż prawdziwe informacje – mówił dr hab. Jan Kreft. – Spójrzmy w lustro. Kto z nas nie przyczynił się chociaż raz do rozpowszechniania fałszywej informacji, niech pierwszy rzuci kamień.

ZWYCIĘSKIE RADIO UWM FM

Podobnie jak podczas pierwszej edycji konferencji, jej elementem był konkurs na najlepszy materiał radiowy rozgłośni akademickiej o Złotą Fokę. W pierwszej edycji nagrodę zdobyło Akademickie Radio Luz Politechniki Wrocławskiej. W tym roku hasło przewodnie konkursu brzmiało "Zapytaj o Polskę". Nawiązywało ono do znanej piosenki Obywatela GC "Nie pytaj o Polskę" i było okazją dla rozgłośni akademickich do przygotowania audycji poświęconych 100-leciu odzyskania niepodległości. Zwycięzca został wybrany jednogłośnie przez jury i publiczność. Złota Foka powędrowała do Olszyna do Radia UWM FM. W konkursie publiczności drugie miejsce zajęło Radio UG MORS, a trzecie Uniwersytet Łódzki na Fali.

NA ZAKOŃCZENIE KONCERT

Wyjątkową oprawę miała uroczystość ogłoszenia zwycięzców i wręczenia nagrody. Fanfary dla najlepszych rozgłośni odegrał na żywo ECEKON Brass Band z Europejskiego Centrum Edukacji Kulturalnej Osób z Niepełnosprawnością w Gdańsku pod kierownictwem Roberta Brackiego. Po wręczeniu nagród przed uczestnikami konferencji wystąpił z prawie godzinnym koncertem Adam Kalinowski, student Wydziału Ekonomicznego UG, były członek zespołu Radia UG MORS, uczestnik popularnego programu telewizyjnego Idol, a obecnie członek zespołu Black Jeans.

WYRÓŻNIONE AUDYCJE

1. miejsce Radio UWM FM Olsztyn


2. miejsce Radio MORS Gdańsk


3. miejsce Radio Na Fali Łódź