Kultura
Nowa wystawa IPN w Gdyni Fot. Radio Gdańsk / Jacek Klejment

czwartek,

08 listopada 2018

14:56

Regionalne spojrzenie na polską niepodległość. Wystawa IPN w Gdyni [ZDJĘCIA]

Z okazji obchodzonego 11 listopada 2018 r. święta 100. rocznicy odzyskania niepodległości, stanęła najnowsza wystawa IPN pt. "Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920".

Ekspozycja została przygotowana przez dr Kamilę Churską-Wołoszcza (Delegatura IPN w Bydgoszczy) oraz dr Barbarę Męczykowską (IPN Gdańsk). Wystawę otwarto 8 listopada o godz. 12.00 na Placu Grunwaldzkim w Gdyni.

- Tak jak przez ostatni rok zaprezentowaliśmy w kilkudziesięciu miejscowościach ogólnopolskie "spojrzenie" na 100. rocznicę odzyskania niepodległości, czyli wystawę "Ojcowie Niepodległości", tak teraz zaprezentujemy ujęcie bardzo bliskie, regionalne, w którym podjęta została zwięzła próba wspomnienia o losach miast naszego regionu, od Kujaw po samo Wybrzeże w okresie 1918-1920 – mówił prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

 

AK2A3988

Fot. Radio Gdańsk / Jacek Klejment


- Po bardzo długiej niewoli, zapoczątkowanej w 1772 roku I rozbiorem, wreszcie spełniło się marzenie Polaków o wolnej ojczyźnie. Po blisko 150-letnim okresie wielkich krzywd narodowych, ucisku politycznego, ekonomicznego i kulturalnego ze strony bezwzględnych zaborców, rosyjskiego na Kujawach Wschodnich i pruskiego na Kujawach Zachodnich i Pomorzu, Polacy mieli znowu swoje państwo. Na wystawie głównym punktem wyjścia jest rok 1918 – dodaje.

OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI

Na ekspozycji poruszone zostały następujące kwestie: geneza odrodzenia Rzeczypospolitej, walka o granice, działalność niemieckiej ochotniczej organizacji paramilitarnej Grenzschutz Ost (Straż Graniczna Wschód), powstanie wielkopolskie, powrót Pomorza i Kujaw Zachodnich do Polski, Zaślubiny Polski z morzem, spory na zachodnim pograniczu, plebiscyt na Powiślu, wojna polsko-bolszewicka. Ciekawą częścią wystawy są sylwetki Ojców Niepodległości Pomorza i Kujaw m.in. Stefan Łaszewski, Otton Steinborn, Jan Biziel, Jan Maciaszek, kpt. Paweł Cyms, dr Józef Wybicki, Antoni Abraham, Stefan Hazuka, Tomasz Rogala, ks. Józef Wrycza, płk Wojciech Józef Gromaczyński.

 

jK


Zobacz Galerię