Kultura
Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

poniedziałek,

22 października 2018

20:58

Mnóstwo energii w sentymentalnej podróży muzycznej. Kazik + Zdunek Ensemble zagrali w Radiu Gdańsk [FOTO]

- Niektórzy nie mogli w to uwierzyć. Mówili, że to żart, choć do prima aprilis jeszcze daleko. A jednak - Kazik + Zdunek Ensemble są w Radiu Gdańsk. To dla nas wielkie wyróżnienie, bo całe tak zwane "okołokultowe" towarzystwo nie gra w rozgłośniach - powiedział prowadzący koncert Kamil Wicik.

Kazik + Zdunek Ensemble to premierowy projekt Kazika Staszewskiego i Janusza Zdunka (jazzmana, trębacza Kultu), stworzony wspólnie z wybitnymi instrumentalistami. Artyści wzięli na warsztat klasykę brytyjskiego punku z lat 70. i stworzyli hipnotyzujące aranżacje, inspirowane jazzem i rockiem, wsparte charakterystycznym głosem Kazika. W poniedziałek artyści zagrali w studiu Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna. Promowali płytę "Warhead".

Janusz Zdunek wystąpił w Radiu Gdańsk już w lipcu 2016 roku. Wtedy zapowiedział, że jeżeli pojawi się taka szansa, ponownie zagra w studiu im. Janusza Hajduna. No i stało się.

SŁUCHACZE BYLI ZACHWYCENI

Słuchacze Radia Gdańsk mogli usłyszeć aranżacje ulubionych, nowo-falowych utworów wokalisty. Po koncercie nie kryli pozytywnego zaskoczenia. - Niesamowity występ, po prostu odjęło mi głos, Kazik się nie starzeje. To jeden z najlepszych koncertów z Kazikiem, na jakich byłem. Jest równie dobry po polski jak i po angielsku. Wielkie dzięki dla Radia Gdańsk za organizację takiej imprezy. Jestem zachwycona, genialne wykonanie, to po prostu było mistrzostwo, brak mi słów - mówili uczestnicy koncertu.


PODRÓŻ SENTYMENTALNA

Przed poniedziałkowym koncertem Kazik Staszewski gościł w studiu Radia Gdańsk. Rozmawiał z Kamilem Wicikiem o płycie "Warhead" i swojej muzycznej podróży. - Ta płyta to podróż sentymentalna. Na jej repertuar składa się kilkanaście piosenek, które towarzyszyły mi w mojej młodości. Ma też rolę pedagogiczną. Wtedy w muzyce w Anglii działy się naprawdę wyjątkowe rzeczy - mówił Kazik Staszewski.

 

AK2A7510

Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment


ŚWIADOMA PRZYGODA Z MUZYKĄ

- Świadomą przygodę z muzyką zacząłem w okresie punkrockowym. Dosyć szybko znudziło mi się to i bardzo ostro wkroczyłem w fazę post-punkową. To jednocześnie złożyło się na bardzo ciekawy czas w Wielkiej Brytanii. Wtedy był to kraj, gdzie naprawdę pokręcone kawałki stawały się przebojami. Były to takie utwory jak "Prince Charming" czy "I don't like mondays" - dodał Kazik Staszewski w rozmowie z Kamilem Wicikiem.

Jak twierdzi artysta, jego podróż sentymentalna to materiał do przemyślenia. - Prawdopodobnie młodzi ludzie nie mieli pojęcia, co się wtedy działo w muzyce. Może jak posłuchają tej płyty skierują się ku oryginałom - podkreślił.

Posłuchaj całej rozmowy z Kazikiem:


SPOTKANIA I AUTOGRAFY

Po występnie najwytrwalsi fani doczekali się artystów, którzy nikomu nie odmawiali autografu czy zdjęcia.

headkazik

Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment


KONCERTY DLA PRZYJACIÓŁ RADIA GDAŃSK

To był kolejny z cyklu koncertów dla przyjaciół Radia Gdańsk. Ostatnio w Studiu im. Janusza Hajduna zagrali m.in. Julia Pietrucha, Kortez, duet Waglewski & Łęczycki czy zespół Mikromusic.

Patrycja Oryl/Anna Michałowska


Zobacz Galerię