Kultura
Fot. Dominik Werner

czwartek,

18 października 2018

14:32

Stara Apteka nową sceną Teatru Wybrzeże. Ma 136 miejsc i nowoczesne wyposażenie

Teatr Wybrzeże ma nową scenę w Gdańsku. Powstała w zabytkowym budynku, który przylega ścianą do Zbrojowni. Miejsce w XVII wieku nazwano żartobliwie Starą Apteką, bo wytwarzano tu kamienne piguły, czyli kule armatnie.

- Taką więc nazwę zachowaliśmy - mówi dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski. - Mamy 136 miejsc w fotelach na widowni i wyposażenie jest na miarę XXI wieku - dodaje dyrektor.

 
OGRANICZENIEM WYOBRAŹNIA


Scenograf Magdalena Gajewska podkreśla, że Stara Apteka daje duże możliwości. - Nie jest to gabarytowo duża scena, ale jest fantastycznie wyposażona w najnowsze rozwiązania technologii scenicznej. Mamy ruchome, elektronicznie regulowane sztankiety. Mamy świetny park oświetleniowy, świetny park akustyczny. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia scenografa - mówi.

 GARDEROBY I PRZEJŚCIE POD ZIEMIĄ

Pod ziemią znajdują się dwie garderoby oraz przejście dla aktorów i realizatorów między głównym budynkiem a Starą Apteką. Na wysokości pierwszego piętra jest szklane przejście dla widzów i taras widokowy. To nie koniec inwestycji. - Trwa przebudowa sceny Malarnia, a w przyszłym roku rozpocznie się remont głównej sceny - mówi Paweł Jakubowicz, kierownik Działu Zamówień Publicznych i Inwestycji w teatrze. - Szacuje się, że całość inwestycji to będzie ok. 100 mln złotych. Natomiast ta część, którą oddajemy do użytku to koszt ok. 28 mln, z czego 11,7 środków pochodzi z Unii Europejskiej - mówi Paweł Jakubowicz.

 PIERWSZA PREMIERA 11 LISTOPADA

Przez najbliższe trzy dni można zwiedzać nową scenę. Pierwsza premiera odbędzie się tu 11 listopada. Będą to "Ruscy" Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego. Sztuka opowiada o Polakach, potomkach repatriowanych przez Stalina do Kazachstanu mieszkańców obecnej Ukrainy.

Stara Apteka jest szóstą sceną Teatru Wybrzeże - po Dużej Scenie, Malarni, Czarnej Sali, sopockiej Scenie Kameralnej oraz sezonowej Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim.


Marzena Bakowska/pOr

Zobacz Galerię