Kultura
Fot. Pixabay/MaxPixel/Wikimedia Commons

piątek,

14 września 2018

19:09

Weekend na sportowo, z orientalnym akcentem czy o smaku jabłka? Sprawdzamy, co dzieje się na Pomorzu

Bieganie w polu kukurydzy, maraton po stoiskach z lodami naturalnymi, dzień wśród zabytkowych samochodów czy może udział w grze miejskiej? Sprawdziliśmy, w jaki ciekawy sposób można spędzić najbliższą sobotę i niedzielę. Okazuje się, że możliwości jest naprawdę sporo.
Dożynki są jednym z najpiękniejszych świąt rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu. W sobotę świętować będą rolnicy z gminy Przechlewo. Uroczystości dożynkowe rozpoczną się o 16:00 na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji. W tym roku dożynkowe uroczystości poprzedzi Bieg Farmera. Skoki przez ciągnik rolniczy i bieg przez pole kukurydzy. Takie atrakcje czekają na uczestników. Zawodnicy będą mieli do pokonania 7 lub 12 km. Start na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Przechlewie o 10:30. Zapisy na bieg-farmera.pl lub w dniu imprezy.

Trzy dni tłoczenia soku na Żuławach. W piątek otwiera się sezon jabłkowy. W domu podcieniowym Mały Holender w Żelichowie koło Nowego Dworu Gdańskiego będzie można przyjrzeć się robieniu soku, a nawet zrobić go samemu. W programie też degustacja szarlotki, żeberek marynowanych w żuławskim miodzie i musztardzie oraz premiera jesiennej zupy jabłkowo-pasternakowej z odrobiną Calvadosu. Impreza potrwa do niedzieli.

Niedzielne popołudnie i buszowanie w winylowym zbożu. Taką propozycję przygotował klub 107 przy ul. Ogarnej w centrum Gdańsk. Znaleźć będzie można płyty jazzmanów, legend rocka, królów i królowych popu, funku i soulu. Szósta giełda płytowa w od 14:00.

HISTORYCZNY AKCENT

A w Chojnicach VI Zlot Pojazdów Zabytkowych. W niedzielę będzie można zobaczyć pojazdy, wyprodukowane przed 1988 rokiem. Poza tym w programie przejażdżki zabytkowym autobusem, konkursy z nagrodami i wiele atrakcji. Początek o 10:00 przy ul. Wagnera.

Pokazy zabytkowych samochodów oraz festyn integracyjny także na Molo w Sopocie. W sobotę i niedzielę od 12-tej będzie można obejrzeć przepiękne klasyczne samochody oraz posłuchać dobrej muzyki - od porządnego bluesa, poprzez surf rock oraz muzykę klasyczną, a także dowiedzieć się czegoś na temat chorób psychicznych. Wstęp wolny

555 Rocznica Bitwy Na Zalewie Wiślanym to niezwykłe widowisko, które w sobotę będzie można obejrzeć w Kątach Rybackich. Po inscenizacji o 17:30 odbędzie się Biesiada Średniowieczna. Zagrają Secret Garden Singers z Malborka. Inscenizacja bitwy na Zalewie Wiślanym rozpoczyna się w marinie w Kątach Rybackich o 16:00.

W sobotę także Muzeum Gdańska organizuje kolejną grę miejską, związaną z królem Janem III Sobieskim. Na całe rodziny czekają zagadki i łamigłówki, ukryte na wystawie czasowej "Król jedzie". Zabawa rozpocznie się o godzinie 11:00 na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta. Wstęp jest wolny.

DLA CAŁYCH RODZIN

Rowerowe przejazdy, piknik dla całych rodzin i gry terenowe. W sobotę w Gdańsku rozpoczyna się Tydzień Mobilności. Pod hasłem "Kręć po Gdańsku" odbędzie się seria rowerowych przejazdów z przewodnikiem. Terminów będzie sześć, a wariantów trasy - dwa. W niedzielę natomiast na ulicach Szafarnia i Stągiewna odbędzie się Piknik Ekomobilności. W programie między innymi warsztaty dla dzieci o smogu, dmuchańce, serwis rowerowy i strefa relaksu. Piknik rozpocznie się o 11:00.

Cebulki kwiatów będzie można bezpłatnie otrzymać w ten weekend w Gdańsku. Do wyboru będą tulipany, hiacynty, irysy czy narcyzy. Cebulki będą rozdawane w sobotę podczas festynu na pętli Chełm Witosa od godziny 11:00 oraz w niedzielę, również od 11:00 na Pikniku Ekomobilności. Każdy chętny może wziąć po 3 paczuszki cebulek.

Także w Trójmieście Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Uroczystość otwarcia na Skwerze Kuracyjnym przy sopockim molo. Tam też funkcjonować będzie Punkt Informacyjny z ofertami wsparcia dla osób i rodzin doświadczających kryzysów psychicznych. W niedzielę o 13:00 odbędzie się przejście przez symboliczne "Drzwi do Tolerancji". W ramach wydarzenia wiele warsztatów i spotkań, które potrwają do piątku 21 września.

Zabytkowy żaglowiec Le Marite przypłynie do Gdyni. To symbol unijnej kampanii, promującej europejskie rolnictwo. Żaglowiec będzie można zwiedzić i przy okazji obejrzeć wystawę na jego pokładzie. Opowiada ona między innymi o producentach bananów, awokado czy winogron, pochodzących z ultraperyferyjnych zakątków Europy. Zwiedzanie jest bezpłatne i można to zrobić od najbliższej niedzieli do czwartku 20 września w godzinach od 9:00 do 18:00. Jednostka zacumuje przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.


ZABAWA Z POMOCĄ W TLE

W Potęgowie zapowiada się bardzo charytatywny weekend. W sobotę strażacy ochotnicy organizują zbiórkę krwi na placu przed remizą. Rejestracja o 9:00. Natomiast w niedzielę potęgowski bieg "Dar Serca", którego celem jest wsparcie ciężko chorej mieszkanki gminy. Zapisy od 9:30 przy kościele. Po biegu uroczysta msza, a później koncert na placu przy Gminnym Centrum Kultury.

Także w najbliższą niedzielę odbędzie się piąta już edycja charytatywnego marszu Fundacji Trzeba Marzyć "Piaskiem w raka – Od mola do mola". Celem jest zebranie pieniędzy na spełnienie marzeń ciężko chorych dzieci, podopiecznych fundacji. Impreza rozpocznie w okolicach gdyńskiego mola w Orłowie. Opłata cegiełka to 10 złotych w przedsprzedaży lub 15 złotych w dniu imprezy.

Również w niedzielę o 15:00 na starogardzkim Stadionie im. Kazimierza Deyny odbędzie się piłkarski mecz charytatywny "Dom dla Anioła". Zmierzą się piłkarska reprezentacja TVP oraz przyjaciele Starogardu Gdańskiego i Tatianki, dla której organizowane jest wydarzenie. Wydarzeniu towarzyszył będzie festyn rodzinny. Wstęp na mecz jest bezpłatny. Będzie jednak szansa wrzucania datków do puszek lub skorzystania z Bazarku Fantowego.

MUZYCZNE DOZNANIA

Największy w północnej Polsce festiwal tańca brzucha w ten weekend w Trójmieście. Trwa International Bellydance Festival - Shimmy in 3City. Do sopockiej Zatoki Sztuki przyjadą znane na całym świecie tancerki i choreografki. W sobotę o 18:00 konkurs, a w niedzielę o 21:00 gala zamykająca. Dodatkowo przez cały weekend od 9:00 warsztaty z różnych stylów tańca brzucha. Wciąż można kupić bilety na poszczególne wydarzenia oraz całe karnety.

 Muzyczne pożegnanie lata w Rumi. W niedzielę o 17:00 na scenie letniej przy Miejskim Domu Kultury odbędzie się koncert orkiestry pod kierunkiem Tadeusza Gruczy. Na scenie wystąpi ponad 20 muzyków, którzy zaprezentują m.in. wiązanki walców i operetek, a także własną aranżację utworu "Mydełko Fa". Wstęp jest wolny.

A w Sopocie spektakl z muzyką elektroniczną na żywo. Autorski monodram muzyczno-wokalny Angeliki Pytel z muzyką VIOLET ULTRA będzie można obejrzeć w Teatrze BOTO. Spektakl "Las" już w najbliższą niedzielę o 18:00.

WEEKEND NA SPORTOWO

W Gdyni w niedzielę Festiwal Lodów Naturalnych. Impreza na Skwerze Kościuszki od 11:00. Dzień wcześniej w tym samym miejscu i o tej samej porze The Color Run, czyli 5 najszczęśliwszych, najbardziej pozytywnych oraz kolorowych kilometrów na świecie. Linia mety nie jest wcale zakończeniem zabawy. Po przebiegnięciu trasy na uczestników czeka dużo muzyki, tańca i kolorów.

A w sobotę Rodzinny Bieg "Czyste Miasto Gdańsk". Start i meta zlokalizowane będą na terenie Szkoły Podstawowej nr 12 przy ulicy Człuchowskiej w Gdańsku. Bieg główny na dystansie 10 km rozpocznie się o 13:30, dzieci i młodzież z kolei wystartują o 11:30. Biuro zawodów czynne będzie od. 9:30. W tym roku część środków z opłaty wpisowej przekazana zostanie na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Poza rywalizacją sportową także EKO festyn "Święto Południa Gdańska".

Sportowo także na Kaszubach. Biegowe Grand Prix Powiatu Puckiego już w sobotę. Zapisy na kempingu Małe Morze we Władysławowie od 9:30. Bieg rozpocznie się o 10:30, a pół godziny wcześniej rozpocznie się rywalizacja dla dzieci. Udział bezpłatny.

Ekstremalny bieg przez przeszkody w parku Reagana. Runmageddon debiutuje w Gdańsku. Najwytrwalsi zmierzą się nawet z 30. przeszkodami. Rywalizacja startuje w sobotę o 9:00 i potrwa do niedzieli. Szczegóły na stronie runmagedon.pl
 
mk