Kultura
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay

wtorek,

11 września 2018

16:49

Panie przodem? Nie w każdym przypadku. Podczas tej audycji powiemy, jak "Zachowywać się, nie tylko przy stole" [POSŁUCHAJ]

Dlaczego do restauracji na ogół jako pierwszy powinien wchodzić mężczyzna? Kiedy wyjątkowo próg lokalu jako pierwsza powinna przekroczyć kobieta? Te kwestie w naszej nowej audycji  "Zachowuj się. Nie tylko przy stole" tłumaczą Ola Wojciechowska i Tomasz Olszewski.

- Kiedy jesteśmy gospodarzami w jakimś miejscu, naturalnie idziemy pierwsi, bez względu na płeć i wiek gościa - tłumaczą prowadzący audycji "Zachowuj się. Nie tylko przy stole".

PANOWIE PRZODEM... PRZEZ BUTELKI

W przypadku restauracji, na ogół jako pierwszy wchodzi mężczyzna. 
- To ma uzasadnienie antropologiczno-kulturowe. Jeżeli wchodziło się do miejsca podejrzanej konduity, to mężczyzna wchodził pierwszy. Nie wiadomo było, czy z końca sali nie poleci jakaś butelka - wyjaśniał Tomasz Olszewski, zaznaczył jednak, że od tej zasady jest wyjątek. - Jeżeli w drzwiach restauracji wita nas kelner, przodem wchodzi kobieta - dodał.

MNÓSTWO TRUDNYCH KWESTII

Jeśli nie wiemy, kto komu pierwszy podaje rękę na powitanie, czym jest kulturalna komunikacja i jak dobierać strój do okazji, to w audycji "Zachowuj się. Nie tylko przy stole" w każdy wtorek o 13:00 Aleksandra i Tomasz będą rozmawiać o zasadach dobrego zachowania i spróbują odpowiedzieć na pytania: Czy dobre maniery pomagają w relacjach społecznych? Jak je stosować w życiu codziennym? To będzie doskonałe pole do dyskusji.
 
Audycja z 04.09:

 

Audycja z 11.09:

 

Audycja z 18.09:

 

Audycja z 25.09:


rg