Kultura
Spektakl "Belleuve Hotel" Fot. Materiały prasowe

czwartek,

12 lipca 2018

09:20

FETA rusza już w czwartek. Na miłośników teatru czeka aż 70 widowisk

Dolne Miasto i Stare Przedmieście już w czwartek zamienią się w wielką scenę teatrów plenerowych. Rozpoczyna się FETA, podczas której weźmiemy udział w 70 widowiskach. Wystąpi 20 teatrów z 10 krajów. To już XXII edycja festiwalu.

Zaskoczeniem dla wielu może być zmiana miejsca centrum imprezy. Zostanie przeniesione z Placu Wałowego na teren Gimnazjum nr 9 przy ul. Śluza 3. Swego miejsca nie zmieni punkt informacyjny, który pozostanie na Placu Wałowym. FETA potrwa od 12 do 15 lipca.

NAJWIĘKSZE WIDOWISKO

Największym wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie spektakl francuskiej grupy Deus Ex Machina - "Galileo". Spektakl odbędzie się w sobotę o godzinie 22:00 przy Reducie Wyskok. "Galileo" to wielkie spotkanie z publicznością. Spektakularna kulista konstrukcja wysoka na 15-30 m, zapierające dech w piersiach akrobacje na linach i trapezach tworzą niezwykłe powietrzne obrazy. To historia ludzkości inspirowana teorią heliocentryczną. Opowieść o powietrznych ludziach, którzy chodząc po linach, przynoszą wiedzę.

POLSKIE TEATRY

Na tegorocznej Fecie wystąpi tylko osiem polskich teatrów. Jednym z większych wydarzeń będzie występ Teatru Ósmego Dnia i ich spektakl "Dzieci Rewolucji". To legenda ulicznego teatru alternatywnego.

Ci, którzy lubią mocny przekaz teatru, powinni obejrzeć "BLACKOUT" Teatru Fuzja z Poznania. To opowieść o świecie, który wyrósł na gruzach cywilizacji pozbawionej energii elektrycznej. Zaczyna się w okolicach Placu Wałowego wielką paradą z konstrukcjami i muzykami. Parada zakończy się przy bastionie św. Gertrudy.

 

feta1

Fot. Materiały prasowe/M. Świderski


To niejedyna parada, którą przeżyjemy podczas tegorocznej FETY. Podobne wydarzenie szykuje A3 Teatr, którego korzenie sięgają jeszcze Teatru Cinema. W ich wykonaniu zobaczymy paradę z lampionami wykonanymi przez samych artystów. którzy będą zapraszać widzów do wspólnej zabawy. Korowód z muzyką na żywo, maskami i światłem przejdzie z okolic ASP przez bastion Gertrudy aż do Bastionu Żubr dwa razy: w sobotę o godz. 22 i w niedzielę o godz. 20.

W opozycji do kolorowej, wesołej i głośnej parady utrzymanej w konwencji pogańskich obrzędów Nocy Kupały stoi propozycja Teatr Pantomimy MIMO „W niemym kinie”.

WAŻNIEJSZE SPEKTAKLE:

1. Ondadurto Teatro "CAFE EURØPA" (Włochy)

- CAFE EURØPA czerpie przyjemność z wyśmiewania się z przywar i hipokryzji ludzkości: sarkastyczna i groteskowa obserwacja społeczeństwa, która daje widzom interesującą perspektywę na współczesny świat. Jeżdżące konstrukcje, wideo-projekcje, muzyka, wszystko w stylistyce cirque noveau. To szokująca opowieść o małej wiosce i jej mieszkańcach, ale przede wszystkim jest to opis jednego konkretnego miejsca, kawiarni CAFE EURØPA.

2. Cia. Maduixa „Mulier” (Hiszpania)

- Każda kobieta ma w sobie dziką i wolną istotę, instynktowną naturę, którą różne cywilizacje na przestrzeni lat starały się udomowić. Ich naturalne cykle zostały zmuszone do przystosowania się do sztucznych rytmów, by zadowalać innych, tłamsząc ich twórczość, instynkt i wrodzone moce. Ten spektakl jest hołdem dla wszystkich kobiet, które przez wieki ucisków walczyły i nadal walczą o przetrwanie swojej najdzikszej, pierwotnej strony i roszczą sobie prawo do tańczenia i biegania swobodnie po ulicach społeczeństwa.

3. CCOT „Massager” (Korea)

- Dla siebie nawzajem wszyscy jesteśmy nieznajomymi, przybyszami, imigrantami uchodźcami. Jednocześnie każdy z nas jest takim samym człowiekiem – kruchym i ulotnym. Będziemy mieli wyjątkową możliwość spotkania się nie jako obcy ludzie, ale jak ciało z ciałem, człowiek z człowiekiem. Mieszkańcy miasta, nauczeni sztuki wyjątkowego masażu podczas wcześniejszych warsztatów, goszczą innych mieszkańców, otulają ich ciała papierem i wykonują specjalny, papierowy masaż.

W jego rezultacie powstają „Papierowi Ludzie”, rzeźby odwzorowujące ciało odciśnięte w papierze. Ożywając, odgrywają pełną emocji scenę z udziałem swoich ludzkich wzorców, a następnie znikają, poddane działaniu wiatru, wody i ognia. Jest to performance, który kieruje myśli wszystkich uczestników i odbiorców w stronę ulotności i delikatności człowieczeństwa, znaczenia bycia człowiekiem.

4. Joan Catala „Pelat” (Hiszpania – Katalonia)

- "Pelat" to propozycja, która zaciera granice między tańcem, cyrkiem, teatrem i performance'm: między publicznością a spektaklem. Naturalny przegląd technik rzemieślniczych i własnych wspomnień. Dzieło wyjątkowe i zmieniające się w wyniku interakcji z publicznością. Pelat jest dialogiem między człowiekiem a przedmiotem, a także gestem, który pozostawia przestrzeń wyobraźni.

5. HURyCAN "Asuelto" (Francja/Argentyna/Hiszpania) – spektakl tańca i ruchu, nagradzany na wiele festiwalach na całym świecie.

- Na ulicy, na ziemi, oni i ona zderzają się, szarpią, przyciągają, łączą i rozdzielają. Z humorem, przemocą i czułością, ciała, które się wykrzywiają i opierają, jakby stawiały na szali własne życie.

ASUELTO to eksploracja, w naszej rzeczywistości, aby osiągnąć niezbędne działania, aby zrozumieć życie jako organizm, jako ciało w ruchu, które przekazuje i dzieli to, co jest: magiczne i namacalne, koncepcyjne i wrażliwe, piękne i brzydkie ... Żywe.

6. Bash Street Theater "Bellevue Hotel" (Wielka Brytania)

BELLEVUE HOTEL to plenerowe, rodzinne show, zagrane w stylu charakterystycznym dla istniejącego już 25 lat teatru Bash Street. Łączy w sobie cyrk, magię i mrożącą krew w żyłach akcję z wizualną narracją opartą na powojennej Wielkiej Brytanii.

Akcja spektaklu rozgrywa się w nadmorskim miasteczku w latach 50-tych XX w. Opowiada historię walki między gospodynią pensjonatu i gangsterskim szefem sąsiadującej z jej domem fabryki słodyczy, który postanawia wykupić pensjonat i wypędzić jego właścicielkę.

7. Excentrici Dadaró „Operativi” (Włochy)

Ponadczasowa historia; ponadczasowa jak jego trzy główne postacie - żołnierze-klauni, którzy przeżyli wszystkie wojny w historii. Pojawiają się na naszych placach i ulicach, na scenach naszych teatrów - gdziekolwiek ktoś na nich czeka, aby wznieść pomnik upamiętniający każdą wojnę i to, ile głupoty było w historii ludzkości.

Nawet jeśli według nas klaunowie są głupi, ze wszystkimi swoimi słabościami, naiwnością i wesołkowatością, okazuje się, że to my jesteśmy głupimi ludźmi, nie uczącymi się z historii. Dlatego trzeba budować pomniki ku wiecznej pamięci.

8. Godot „Lullaby” (Portugalia)

"Lullaby" to dynamiczny spektakl z bezpośrednim udziałem publiczności, w komicznym i prowokacyjnym wykonaniu, który otwiera przestrzeń dla improwizacji między klaunem transgresorem i widownią.

9. Teatro Só „Sorriso” (Portugalia/Niemcy)

Piękne i wzruszające, bazujące na szczudłach przedstawienie zgłębia temat trwałej miłości starszej pary, która została rozdzielona przez śmierć. Potężna siła pamięci utrzymuje ducha zmarłego anioła stróża tego, który pozostaje.

11. La Industrial Teatrera "Naufragos/Castaways" (Hiszpania – Katalonia)

"Castaways" to klaunada o dwóch rozbitkach, którzy żyją, dryfując. Dwoje rozbitków, którzy mogą zasiać ziarno, dokądkolwiek się udają, i mogą zebrać inne, które odmienią ich życie.

Hołd dla wszystkich podróżników, którzy kiedyś poczuli się odrzuceni. Ukłon w stronę rozbitków codzienności z humorem i delikatnością.

12. DEEP (Holandia) - jurta

"DEEP" to dziwne, krótkie przedstawienie, w którym "zdołowanie" wznosi się na wyżyny. Mężczyzna w głębokim dole walczy z otoczeniem. Środowisko zdaje się mieć własny umysł i działa mu na nerwy. To tyka, to drapie, to przecieka... Jak uciec?

DLA DZIECI

Organizatorzy przygotowali tez coś dla najmłodszych. Zaprosili Teatr Barnaby z lalkami, pacynkami i marionetkami. Będzie można zobaczyć dwa spektakle – „Baśń o rycerzu bez konia" i premierę „Calineczki" w nowej wersji. Jeden z najważniejszych teatrów dla dzieci w Wielkiej Brytanii – Bash Street zaprezentuje spektakl „Bellevue Hotel".

"NIEBO POLSKIE" Z PRZEWODNIKIEM

Podczas Fety będzie można wybrać się do dawnego CKUMiE i zobaczyć odtworzony fresk. Malowidło od 1938 r. zdobiło sufit auli Gimnazjum Polskiego w Gdańsku. Po wybuchu II Wojny Światowej zostało zniszczone. Jego odtworzenie stało się możliwe dopiero współcześnie, a zrobili to pracownicy i studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uroczystość odsłonięcia monumentalnego dzieła (8 maja 2018 r.) stanowiła jeden z elementów pomorskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem będzie możliwe w:

- piątek, 13 lipca o godz. 16.00, 17.00, 18.00 i 19.00

- sobotę, 14 lipca o godz. 16.00, 17.00, 18.00 i 19.00

- niedzielę, 15 lipca o godz. 15.00 i 16.00

w budynku dawnego Gimnazjum Polskiego na Starym Przedmieściu w Gdańsku przy ul. Augustyńskiego 1.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU

CZWARTEK 12.07.2018

21.30 Inauguracja Festiwalu. Wernisaż wystawy FOTO FETA / ul. Jałmużnicza – B5

22.00 Ondadurto Teatro „CAFE EURØPA” / Włochy / 60 min – boisko, ul. Jałmużnicza – B5

PIĄTEK 13.07.2018

16.00 Teatr Plama GAK „Letnia przygoda” / Polska, Gdańsk / 30 min - ul. Łąkowa 39/44, przed siedzibą LPP – B6

17.00 Teatro SÓ „Sorriso” / Portugalia / 30 min – Grodza Kamienna/Kamienna Śluza – A6

18.00 HURyCAN „Asuelto” / Francja/Argentyna/Hiszpania / 40 min – boisko, Reduta Wilk – B1

19.00 Godot „Lullaby” / Portugalia / 45 min – dziedziniec ASP – A2

19.00 Akcja Ważka „POZA” / Polska, Kraków / 30 min – boisko, Dolna Brama – A4

19.00 Teatr Barnaby „Rycerz bez konia” / Polska, Gdańsk / 40 min – Reduta Wilk – B2

20.00 Teatro SÓ „Sorriso” / Portugalia / 30 min – Grodza Kamienna/Kamienna Śluza – A6

20.00 La Industrial Teatrera „Castaways” / Hiszpania, Katalonia / 60 min – krąg drzew, ul. Kurza – B4

20.30 Teatr Barnaby „Rycerz bez konia” / Polska, Gdańsk / 40 min – Reduta Wilk – B2

21.00 Ondadurto Teatro „CAFE EURØPA” / Włochy / 60 min – boisko, ul. Jałmużnicza – B5

21.30 Cia. Maduixa „Mulïer” / Hiszpania / 40 min – boisko, Reduta Wilk – B1

21.30 Teatr Fuzja „Blackout” / Polska, Poznań / 65 – 90 min – plac przy Bastionie Św. Gertrudy + parada – A3 i A1

Daan Mathot „DEEP” / Holandia / 10 min / jurta na Placu Wałowym – A1 – spektakl biletowany

16.30, 17.00, 17.30, 18.00 -> 19.30, 20.00, 20.30, 21.00

SOBOTA 14.07.2018

15.00 Teatr Barnaby „Calineczka” / Polska, Gdańsk / 40 min – Reduta Wilk – B2

16.00 Teatro SÓ „Sorriso” / Portugalia / 30 min – Grodza Kamienna/Kamienna Śluza – A6

17.00 HURyCAN „Asuelto” / Francja/Argentyna/Hiszpania / 40 min – boisko, Reduta Wilk – B1

18.00 Godot „Lullaby” / Portugalia / 45 min – dziedziniec ASP – A2

18.00 Teatr Barnaby „Calineczka” / Polska, Gdańsk / 40 min – Reduta Wilk – B2

18.30 Teatro SÓ „Sorriso” / Portugalia / 30 min – Grodza Kamienna/Kamienna Śluza – A6

19.00 Teatr Pantomimy MIMO „W Niemym Kinie” / Polska, Warszawa / 50 min – Plac Wałowy – A1

19.00 Visual Theater Company CCOT „Massager” / Korea / 50 min – okolice Bastionu Żubr – A5

19.00 Bash Street Theatre „Bellevue Hotel” / Wielka Brytania / 55 min – Reduta Wilk – B2

20.00 Joan Català „Pelat” / Hiszpania, Katalonia / 40 min – boisko, Dolna Brama – A4

20.00 Cia. Maduixa „Mulïer” / Hiszpania / 40 min – boisko, Reduta Wilk – B1

21.00 Teatr AKT „Płonące laski 4” / Polska, Warszawa / 45 min - plac przy Bastionie Św. Gertrudy – A3

21.00 La Industrial Teatrera „Castaways” / Hiszpania, Katalonia / 60 min – krąg drzew, ul. Kurza – B4

22.00 A3 Teatr „Słońce na wschodzie, na zachodzie księżyc. Sen o nocy letniej”– parada / Polska, Kleszczele / 60 min / start parady - Plac Wałowy – A1

23.00 Cie Deus Ex Machina „Galileo” / Francja / 50 min – Reduta Wyskok – B3

Daan Mathot „DEEP” / Holandia / 10 min / jurta na Placu Wałowym – A1 – spektakl biletowany

15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00 -> 20.00, 20.30, 21.00

NIEDZIELA 15.07.2018

15.00 Eccentrici Dadarò „Operativi!” / Włochy / 50 min – plac przy Bastionie Św. Gertrudy – A3

15.00 Teatr Barnaby „Rycerz bez konia” / Polska, Gdańsk / 40 min – Reduta Wilk – B2

16.00 Godot „Lullaby” / Portugalia / 45 min – dziedziniec ASP 18.00 bajka – Plac Wałowy – A2

16.00 Teatro SÓ „Sorriso” / Portugalia / 30 min – Grodza Kamienna/Kamienna Śluza – A6

16.30 HURyCAN „Asuelto” / Francja/Argentyna/Hiszpania / 40 min – boisko, Reduta Wilk – B1

17.00 Visual Theater Company CCOT „Massager” / Korea / 50 min – okolice Bastionu Żubr – A5

18.00 Akcja Ważka „POZA” / Polska, Kraków / 30 min – boisko Dolna Brama – A4

18.00 Teatr Barnaby „Calineczka” / Polska, Gdańsk / 40 min – Reduta Wilk – B2

19.00 Eccentrici Dadarò „Operativi!” / Włochy / 50 min – plac przy Bastionie Św. Gertrudy – A3

19.00 Teatro SÓ „Sorriso” / Portugalia / 30 min – Grodza Kamienna/Kamienna Śluza – A6

20.00 A3 Teatr „Słońce na wschodzie, na zachodzie księżyc. Sen o nocy letniej” – parada / Polska, Kleszczele / 60 min / start parady - Plac Wałowy – A1

20.00 Joan Català „Pelat” / Hiszpania, Katalonia / 40 min – boisko, Reduta Wilk – B1

20.00 La Industrial Teatrera „Castaways” / Hiszpania, Katalonia / 60 min – krąg drzew, ul. Kurza – B4

21.00 Teatr Pantomimy MIMO „W Niemym Kinie” / Polska, Warszawa / 50 min – Plac Wałowy – A1

21.00 Bash Street Theatre „Bellevue Hotel” / Wielka Brytania / 55 min – Reduta Wilk – B2

22.00 Teatr Ósmego Dnia „Dzieci Rewolucji” / Polska, Poznań / 60 min - boisko, ul. Jałmużnicza – B5

Daan Mathot „DEEP” / Holandia / 10 min / jurta na Placu Wałowym – A1 – spektakl biletowany

15.30, 16.00, 16.30, 17.00, 17.30 -> 19.00, 19.30, 20.30

oprac. pOr