Kultura
Fot. Gdańsk.pl/Grzegorz Mehring

niedziela,

08 lipca 2018

19:36

Tofu Studio, autorzy "Złotej Kampanii" promującej "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga z Nagrodą za Promocję Kultury Miasta Gdańska im. Marcina Opitza

Autorzy "Złotej Kampanii" promującej "Sąd Ostateczny Hansa Memlina z Nagrodą Prezydenta Gdańska imienia Marcina Opitza za Promocję Kultury Miasta. 10 000 złotych powędrowało do Zuzanny Zamorskiej, Daniela Naborowskiego i Adama Chylińskiego, którzy tworzą razem Tofu Studio.
W swojej kampanii skupili się na złotej kuli, którą na obrazie Memlinga, pod swoimi stopami ma Chrystus. Na kampanię złożyły się między innymi plakaty w różnych częściach miasta czy złoty tramwaj. Nagrodę wręczył prezydent Gdańska Paweł Adamowicz na Skwerze Świętopełka między ulicami przy ulicy Szerokiej. Wręczenie nagrody uwieńczyło obchody V Światowego Zjazdu Gdańszczan.

"OBRAZ STAWIA PYTANIA"

Pomysłodawcą wykorzystania motywu kuli był Adam Chyliński. - Kula jest symbolem absolutu. Ma w obrazie bardzo konkretne znaczenie. Wzięliśmy ją za symbol obrazu, który tak naprawdę stawia więcej pytań niż daje odpowiedzi i stawia ludzi w sytuacji, w której pytają "o co chodzi?" i nie daje gotowych rozwiązań - mówi Adam Chyliński w rozmowie z Radiem Gdańsk. - Do tej pory były dwie odsłony kampanii: teaserowa, czyli zapowiadająca oraz kampania rozwijająca, czyli seria plakatów, złoty tramwaj oraz złota kula, która stanęłą na Placu Kobzdeja. Chcieliśmy wypromować obraz w sposób, który będzie aktualny dla współczesnego odbiorcy. Uznaliśmy, że skupianie się na stylistyce obrazu to nie jest dobry pomysł, ponieważ to estetyka zachwycająca, ale ma w sobie symbole proste do odczytania dla ludzi w epoce, w której powstał. Chcieliśmy pokazać ten obraz używając języka współczesnego. Chcieliśmy pokazać bardziej stronę duchową tego obrazu, niż estetyczną - dodaje twórca.

- Będzie jeszcze trzeci, czwarty i być może piąty etap. Jesteśmy w trakcie przygotowywania kolejnego etapu kampanii. Myślę, że to będzie przełom lipca i sierpnia. Na pewno będzie głośno - mówi Daniel Naborowski.

tofu1Fot. Tofu Studio
tofu2Fot. Gdańsk.pl/Grzegorz Mehring
tofu3Fot. Gdańsk.pl/Grzegorz Mehring

Po wręczeniu nagrody na scenie na skwerze pojawili się muzycy jazzowi oraz Magdalena Grzebałkowska, autorka najnowszej biografii Krzysztofa Komedy, którzy przy pomocy muzyki i słowa przybliżyli życie i twórczość muzyka.

Nagroda za Promocję Kultury Miasta Gdańska imienia Marcina Opitza jest przyznawana co roku osobom, które w sposób szczególny zasłużyły się promocji kultury Gdańska. Patron nagrody, Martin Opitz, był szesnastowiecznym gdańskim pisarzem, jednym z najważniejszych twórców w historii literatury niemieckiej.
Rafał Mrowicki