Kultura
Bohaterowie serialu, producentka oraz prezydent Paweł Adamowicz na tarasie hotelu Hilton Fot. Radio Gdańsk/Maksymilian Mróz

poniedziałek,

02 lipca 2018

19:28

Stenka, Ostaszewska, Zakościelny i inne gwiazdy. Gdańsk jako sceneria serialu "Diagnoza" [ZDJĘCIA]

"Diagnoza" to serial medyczno-kryminalny, który przyciąga przed ekrany ponad 2 miliony Polaków. Główne postacie są grane przez Maję Ostaszewską, Macieja Zakościelnego, Adama Woronowicza oraz Danutę Stenkę. Taka skala to z pewnością świetna okazja na promocję miasta. Jednak tak jak każda reklama, ma swoją cenę. Za pokazanie Gdańska w kilku odcinkach zbliżającego się, trzeciego sezonu serialu miasto zapłaciło 300 tys zł.

- Cieszymy się, każde miasto chce grać w filmie. Gdańsk ma w sobie naturalną scenerię do grania i wystąpił w wielu pełnometrażowych filmach czy serialach. Przypomina mi się z dzieciństwa "007 zgłoś się", "Na kłopoty... Bednarski" czy "Stawka Większa Niż Życie". Bardzo się cieszymy, że TVN zdecydował się na wybór Gdańska do swojej najnowszej produkcji serialowej - mówił podczas konferencji z aktorami,prezydent Paweł Adamowicz. 


GDAŃSK JAKO SENTYMENTALNE TŁO

Sceny, w których będzie pokazany Gdańsk, mają charakter retrospekcyjny. To tutaj główna bohaterka Anna, grana przez Maję Ostaszewską, ukończyła studia. Maciej Bochniak, reżyser produkcji przyznał, że Gdańsk jest bardzo fotogenicznym miastem. - Miejsca same w sobie dają nam dużo walorów. Tu się dzieje bardziej sekwencja retrospekcyjna, więc używamy trochę innych środków technicznych. Wszystko jest bardziej ulotne i zmysłowe jak nasze wspomnienia - komentował reżyser.

Ekipa filmowa dość enigmatycznie opowiadała o dalszych losach bohaterów serialu, nie mogąc zdradzić zbyt wiele na temat fabuły. Producentka, Dorota Kośmicka-Gacke opowiedziała, że zbliżający się sezon będzie "mroził krew w żyłach". W serialu pojawi się także nowa bohaterka, która od Jana Artmana, byłego męża głównej bohaterki, przejmie rolę czarnego charakteru. Będzie to Danuta Stenka, która wcieli się w rolę Bogny Mróz, kobiety silnej i zdecydowanej, dążącej po trupach do celu.

Pochodząca z Pomorza aktorka bardzo pochlebnie wypowiedziała się o Gdańsku. - Ja po prostu wracam do domu, kocham to miasto. Na świętego Ducha miałam swoją szkółkę, studium aktorskie przy Teatrze Wybrzeże. Tutaj stawiałam pierwsze kroki zawodowe - przyznała Danuta Stenka. Aktorka powiedziała, że będzie to jej pierwsza rola jako szwarccharakter. Do tej pory dostawała takie tylko w produkcjach dubbingowych. Pochodząca z Gowidlina aktorka w rozmowie z Radiem Gdańsk wyznała, że po latach bardzo doceniła również Kaszuby.

"JAKO LICEALISTKA DORABIAŁAM NA JARMARKU DOMINIKAŃSKIM"

Maja Ostaszewska przyznała, że Trójmiasto jest dla niej szczególnym miejscem. Gdynia kojarzy się z Festiwalem Filmów Fabularnych, Sopot z rodzinnymi wakacjami i Festiwalem Teatrów Telewizji, a Gdańsk jest perełką, miejscem magicznym, ze wspaniałym Teatrem Szekspirowskim i Teatrem Wybrzeże. Głos Mai Ostaszewskiej jest również audio przewodnikiem w Muzeum II Wojny Światowej, którego aktorka jest ambasadorką. Co ciekawe, w liceum Maja Ostaszewska dorabiała na Jarmarku Dominikańskim.

Maciej Zakościelny, który gra partnera głównej bohaterki, opowiedział, że dla niego wizyta w Gdańsku to zawsze przede wszystkim okazja, żeby zobaczyć morze, czego sobie nigdy nie odmawia. Z kolei Adam Woronowicz utożsamia Trójmiasto z licznymi wydarzeniami kulturalnymi i przyznaje, że zawsze szuka okazji, żeby zostać tu na dłużej.

SERIAL OD WRZEŚNIA W TVN

Już we wrześniu będziemy mogli zobaczyć trzeci sezon serialu. Gdańsk pojawi się już w pierwszym odcinku. We wtorek odbędzie się ostatni dzień zdjęć. Aktorzy będą kręcić sceny na Długim Targu, na ulicy Ogarnej, w Górkach Zachodnich, na moście Popiełuszki oraz na plaży.

Maksymilian Mróz


Zobacz Galerię