Kultura
fot. pxere

środa,

11 lipca 2018

12:05

Poczytaj na plaży! Nad morzem książki możesz wypożyczyć w Gdańsku i Gdyni [GDZIE SZUKAĆ]

Mobilne biblioteki to propozycja, która już w wakacje pojawi się przy gdańskich plażach. Przy wejściach w Jelitkowie, Brzeźnie, Stogach i Sobieszewie znajdziemy pozycje różnych gatunków, począwszy od powieści obyczajowych, przez thrillery, na bajkach dla dzieci kończąc. Książki będą dostępne w czterech wersjach językowych."Przystań książki" od 11 lipca funkcjonuje także na plaży Śródmieście w Gdyni. 

600 EGZEMPLARZY NA POCZĄTEK

"Biblioteki na Plaży" to akcja organizowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku oraz Gdański Ośrodek Sportu. Od lipca przy wejściach na strzeżone plaże staną regały z książkami, które będzie można wypożyczyć. Początkowo do dyspozycji plażowiczów znajdzie się 600 egzemplarzy. Z czasem będzie ich coraz więcej. Z mobilnych bibliotek skorzystają również obcokrajowcy, na których będą czekać pozycje w 3 językach obcych. Dostępne będą tytuły w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim.

 

ZWROT PO WYJŚCIU Z PLAŻY

Regały i książki zostaną oklejone specjalnymi naklejkami z logo akcji. Każdą wypożyczoną lekturę trzeba będzie zwrócić podczas wychodzenia z plaży. Jeżeli zapomnimy i zabierzemy książkę do domu, w zamian będziemy musieli przynieść własną albo zwrócić ją do innej plażowej biblioteki. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku będą cały czas monitorować sytuację i uzupełniać zbiory o nowe tytuły.

POCZYTAJ TAKŻE W GDYNI

Na gdyńskiej plaży Śródmieście funkcjonuje także "Przystań książki". Naprzeciwko placu zabaw można wziąć jedną z kilkuset przygotowanych przez bibliotekarzy książek, usiąść na leżaku i zanurzyć się w lekturze.

Punkt czynny będzie codziennie do końca wakacji - zapowiada Zuzanna Gajewska z Biblioteki Gdynia. – Tak więc zapraszamy i mieszkańców, i turystów, aby na leżaku pod parasolami zrelaksować się czytając książki. W tym roku też przygotowaliśmy specjalny punkt dla dzieci z plażowymi zabawkami, więc rodzice będą mogli oddawać się lekturze mając swoje pociechy koło siebie – dodaje Zuzanna Gajewska.

"Przystań książki" czynna będzie w godzinach 10 - 18. A od sierpnia po Bulwarze Nadmorskim kursować zacznie bibliorower. Będzie można go zatrzymać, pożyczyć lekturę, a później zwrócić ją do "Przystani książki".

LOKALIZACJE MOBILNYCH BIBLIOTEK

Jelitkowo, wejście nr 72 - Bar plażowy
Jelitkowo, wejście nr 65 - Tawerna Klipper
Jelitkowo, wejście nr 63 - Bar plażowy
Molo Brzeźno, wejście nr 52 - Bar plażowy
Dom Zdrojowy Brzeźno, wejście nr 41 - Tawerna Dom Zdrojowy
Stogi, wejście nr 26 - Obiekt Służb Ratowniczych
Sobieszewo, wejście nr 16 - Obiekt Służb Ratowniczych
Gdynia Śródmieści

Kamil Złotkowski/mkul